کویل فولادی نورد سرد

کویل فولادی نورد سرد، فرایند تولید ویژگی ها

کویل فولادی نورد سرد چیست ؟ بررسی مراحل تولید ویژگی ها و کاربردها 

کویل فولادی نورد سرد یا کلاف نورد سرد از محصولات فولادی مهم در صنعت که کاربرد فراوانی دارد می باشد. این محصول در اصطلاح تخصصی بصورت Cold Rolled Steel بیان شده و عبارت مختصر شده آن CRC می باشد. روش تولید این محصول فولادی همان گونه که مشخص می باشد به صورت نورد سرد بوده و دارای ظاهری براق و صیقلی می باشد که علت آن مربوط به عملیات روغن کاری ورق در مرحله نهایی می باشد. کلاف های سرد فولادی در عرض های 600 تا 1250 میلی متر تولید و به بازار عرضه می شوند.

مراحل تولید کویل یا کلاف فولادی نورد سرد

برای اینکه کویل نورد سرد تولید شود نیازمند طی مراحلی با رعایت استاندارد ها و سایر ملزومات می باشد. کویل گرم ماده اولیه کلاف فولادی سرد می باشد که تحت انجام فرآیندهایی به کلاف سرد تبدیل می گردد در ادامه به مراحل تولید کویل نورد سرد می پردازیم:

مراحل فرایند تولید کویل های فولادی سرد

 • مرحله اول اسیدشویی: برای اینکه سطح ورق فولادی عاری از هرگونه آلودگی و سایر مواد اضافی باشد آن را درون محلول اسید قرار می دهند تا برای ورود به مرحله بعد آماده باشد.
 • مرحله دوم شستشو: بعد از طی مرحله اسید شویی ورق فولادی باید با آب شستشو داده شود در این مرحله آب بصورت آبشاری بر روی ورق سرازیر می شود. در پایان قطرات آب موجود بر لبه های ورق باید بصورت کامل پاکسازی شوند.
 • مرحله سوم نورد سرد: مهمترین مرحله در تولید کلاف سرد این مرحله می باشد. در این مرحله ورق فولادی از میان غلتک های نورد عبور داده شده، و تا زمان رسیدن به ضخامت مورد نظر این عملیات تکرار می شود. این روش به دلیل اینکه در دمای اتاق انجام می پذیرد به آن نورد سرد گفته می شود.
 • مرحله چهارم شستشوی الکترولیتی: بعد از طی مرحله نورد برای اینکه سطح ورق صاف و یکنواخت باشد به صورت الکترولیتی مورد شستشو قرار می گیرد.
 • مرحله پنجم بازپخت کلاف سرد: در این مرحله برای اینکه کیفیت محصول بالا باشد از عملیات بازپخت بر روی ورق استفاده می شود.
 • مرحله ششم نورد پوسته ای: برای بهبود خواص مکانیکی و از بین بردن موج های ایجاد شده روی کلاف سرد از نورد پوسته ای استفاده می شود.
 • مرحله هفتم بازبینی محصول: در این مرحله کلاف فولادی مورد بررسی ظاهری قرار می گیرد که در صورت وجود نقص و عیب وارد مرحله رفع مشکل می شود.
 • مرحله هشتم بسته بندی: در مرحله آخر کلاف سرد تولیدی به صورت کویل بسته بندی شده و به بازار عرضه می شود. البته نوع بسته بندی، بستگی به نیاز مشتری دارد اگر نیاز مشتری به صورت شیت باشد کلاف سرد پس از تولید وارد بخش برشکاری شده و نسبت به ابعاد دلخواه مشتری برش داده می شود.

ویژگی های کویل نورد سرد فولادی

کویل های تولیدی به روش نورد سرد دارای خصوصیات و ویژگی هایی می باشد که سبب متمایز شدن آن ها شده است. در ادامه به چندین مورد آن ها اشاره می کنیم:

*از کیفیت سطحی بالایی برخوردار هستند.

*قابلیت رنگ آمیزی در آن ها به سهولت امکان پذیر می باشد.

*شکل پذیری خوبی دارند.

*استحکام بالایی نسبت به کلاف نورد گرم دارد.

فولاد SPCC چیست؟

از گرید های تجاری فولاد نورد سرد فولاد SPCC می باشد که تحت استاندارد JIS G3141 ژاپن می باشد از گرید های چینی در مقابل آن می توان به Q195 و Q215A اشاره کرد. فولاد SPCC از استحکام کششی 270 مگاپاسکال و قدرت تسلیم 240 مگاپاسکال بهره مند می باشد.

 

انواع کد های فولادی رایج

 

 1. کدDC01: برای انجام عملیات های شکل دهی ساده مانند خم کردن و کشش این درجه بسیار مناسب می باشد.

 2. کدDC02/DC03: این گرید ها برای شکل دهی هایی دشوار و کشش های عمیق کاربرد دارد.

 3. کدDC04: این گرید برای فرایند هایی که نیازمند تغییر شکل بالاتری هستند مناسب تر می باشد.

 4. کدDC05/DC06/DC07: گریدهای فوق برای نیازهای تغییرشکل بالا، کشش عمیق و دشوار کاربرد دارند.

خواص مکانیکی فولاد نورد سرد

خواص مکانیکی فولاد ها در جدول زیربیان شده است:

ضریب سختی کرنش n90نسبت کرنش پلاستیک r90کشیدگی A80 MMاستحکام کششی MPAقدرت تسلیم MPAکد فولاد
  ≥28270-410280-140DC01
 ≥1.4≥34370-270140-240DC02
≥0.18≥1.8≥38350-270210-120DC03
≥0.20≥2.0≥40350-270180-120DC04
ضریب سختی کرنش n90dنسبت کرنش پلاستیکr90eاستحکام کششی MPAقدرت عملکرد Relbکد فولاد
  270-410130-300SPCC
 ≥1.3370-270120-240SPCD
≥0.18≥1.8350-270210-120SPCE

خواص مکانیکی مواد فولاد SPCC، SPCD و SPCE

کاربرد های کویل فولادی نورد سرد

کاربردهای کویل سرد فولادی

از این محصولات فولادی بیشتر برای کاربرد هایی استفاده می شود که نیاز به استحکام و کیفیت سطحی بالایی دارند که از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

قیمت کویل فولادی نورد سرد

عوامل بسیار متعددی در تعیین قیمت کویل سرد تاثیر دارند که می توان از از جمله این موارد به نحوه تولید، استاندارد کویل سرد و کیفیت محصول اشاره کرد. همچنین نوسانات ارزی و تغییر قیمت در محصولات فولادی از عوامل مهم در تعیین قیمت کلاف فولادی نورد سرد می باشند جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت انواع ورق های فولادی می توانید با کارشناسان ما در مجموعه بازرگانی پلیت استیل یک تماس حاصل نمایید.

 

جمع بندی

ورق های فولادی به دو روش نورد سرد و گرم تولید می شوند که در این مقاله با مراحل تولید کلاف فولادی نورد سرد آشنا شدیم و با هم به ویژگی ها و کاربرد های آن ها پرداختیم. امیدواریم تا حدودی پاسخگوی سوالات شما بوده باشیم. به علت اینکه کویل های نورد سرد دارای مراحل تولید پیچیده تر می باشند دارای هزینه نسبتا بالایی هستند پس بهتر است در انتخاب کویل های سرد فولادی نهایت دقت و حساسیت را به خرج دهید تا بهترین انتخاب را داشته باشید تا از ضرر و زیان های احتمالی جلوگیری شود. در صورت نیاز به دریافت هرگونه اطلاعات کارشناسان ما همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.