مقایسه ورق فولاد 304 با سایر گریدهای فولاد ضد زنگ

مقایسه فولاد 304 با سایر گریدهای فولاد ضد زنگ

مقایسه ورق فولادی 304 با سایر گریدهای ورق فولادی ضد زنگ

 

وقتی نوبت به انتخاب ورق فولادی ضد زنگ مناسب برای یک پروژه خاص می رسد، درک تفاوت بین گریدهای مختلف بسیار مهم است. در میان نمرات ورق های فولادی ضد زنگ ورق فولادی 304 یکی از رایج ترین گرید های ورق استیل ضد زنگ، همه کاره پرکاربرد و محبوب است. اما چگونه و بر چه اساسی ورق فولادی 304 با سایر گرید های فولاد ضد زنگ مقایسه می شود؟

در این مقاله به مقایسه ورق فولادی 304 با سایر گریدهای ورق فولادی ضد زنگ می پردازیم تا شاید بتوانیم به شما کمک کنیم برای پروژه بعدی خود تصمیمات آگاهانه بگیرید.

 

درک درجه یا گرید های ورق فولادی ضد زنگ

فولاد ضد زنگ آلیاژی از آهن با حداقل 10.5 درصد آلایاژ کروم است. این محتوای کروم یک لایه غیرفعال از اکسید کروم ایجاد می کند که به جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی کمک می کند و مقاومت ورق های ضد زنگ را در برابر خوردگی و زنگار افزایش میدهد. انواع مختلفی از ورق فولادی ضد زنگ وجود دارد که هر کدام خواص و کاربردهای منحصر به فرد خود را دارند.

 

نامگذاری گریدهای مختلف فولاد ضد زنگ استنلس استیل

فولاد 304 به عنوان مثال به این دلیل نامیده می شود که به عنوان نوعی ورق فولادی ضد زنگ طبقه بندی می شود که حاوی 18-20٪ کروم و 8-10.5٪ نیکل است. شماره “304” از سیستم نامگذاری موسسه آهن و فولاد آمریکا (AISI) گرفته شده است که بر اساس ترکیبات هر نوع فولاد یک عدد منحصر به فرد را به آن اختصاص می دهد.

مقایسه ورق فولادی 304 با سایر گریدهای ورق استیل ضدزنگ

وجود عناصر کروم و نیکل در ورقهای استیل فولادی ضد زنگ نقش مهمی در افزایش مقاومت در برابر خوردگی  فولاد وعملکرد کلی آن دارد.

مقایسه ورق فولادی 304 با سایر گریدهای ورق فولادی ضد زنگ، مانند 316 و 430، تفاوت های کلیدی را نشان می دهد.

فولاد ضد زنگ 304

ورق فولادی استیل ضد زنگ 304

فولاد ضد زنگ 304 که به طور گسترده به دلیل تطبیق پذیری و تنوع آن شناخته شده است یکی از پرکاربردترین و همه کاره ترین ورق های فلزی در میان ورق های فولادی ضد زنگ موجود در بازار است.

ورق فولادی 304 حاوی 18-20٪ کروم و 8-10.5٪ نیکل است که آن را در برابر خوردگی و اکسیداسیون بسیار مقاوم می کند. ورق فولادی 304 به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و شکل پذیری عالی، معمولاً در تجهیزات آشپزخانه، فرآوری مواد غذایی و ظروف شیمیایی استفاده می شود.

فولاد 304 علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی و استحکام، سختی بسیار خوبی دارد که این ویژگی موجب میشود که بتواند دمای بالا را تحمل کند و در برابر پوسته پوسته شدن مقاومت خوبی داشته باشد.

1. مقایسه ورق ضد زنگ 304 و ورق فولادی زنگ نزن 316:

ورق فولادی ضد زنگ 316 حاوی درصد بیشتری از کروم (16-18٪) و نیکل (10-14٪) نسبت به ورق فولادی 304 است. این ترکیب آلیاژی به ورق فولادی ضد زنگ 316 مقاومت در برابر خوردگی بالاتری حتی بیشتر از فولاد 304 می دهد، به ویژه در برابر کلریدها و اسیدها. ورق فولادی 316 اغلب در محیط های دریایی و ایمپلنت های پزشکی که حداکثر مقاومت در برابر خوردگی مورد نیاز است استفاده می شود.

در حالی که ورق فولادی 304 مزایای زیادی را ارائه می دهد، بدون محدودیت نیست. یکی از اشکالات اصلی ورق فولادی 304 حساسیت آن به ترک خوردگی ناشی از تنش کلرید است. این نوع خوردگی می تواند در محیط هایی با غلظت کلرید بالا مانند مناطق ساحلی یا استخرهای شنا رخ دهد. در چنین مواردی، گریدهای ورق فولادی ضد زنگ با محتوای مولیبدن بالاتر مانند ورق فولادی 316 ترجیح داده می شود.

2. ورق فولادی ضد زنگ 430 در مقابل ورق 304:

ورق فولادی ضد زنگ 430 یک گرید فریتی است که حاوی 16-18٪ کروم است و فاقد محتوای نیکل است یعنی در ترکب آلیاژ آن محتوای نیکل وجود ندارد. در حالی که مقاومت در برابر خوردگی خوبی در محیط های خشک ارائه می دهد، برای استفاده در محیط های مرطوب یا خورنده مناسب نیست. ورق فولادی 430 معمولاً در تزئینات خودرو و لوازم خانگی استفاده می شود.

3.مقایسه ورق ضد زنگ گرید 304 و 201 Stainless Steel:

 ورق فولادی ضد زنگ 201 یک جایگزین ارزان قیمت برای ورق فولادی 304 است. ورق فولادی ضد زنگ 201 حاوی 16-18٪ کروم و 3.5-5.5٪ نیکل است. در حالی که شکل پذیری و مقاومت در برابر خوردگی خوبی دارد، به اندازه ورق فولادی 304 بادوام نیست و ممکن است در طول زمان بیشتر مستعد زنگ زدگی و خوردگی باشد.

4.تفاوت ورق 304 فولادی و ورق فولادی ضد زنگ 316L:

 ورق فولادی ضد زنگ 316L یک نسخه کم کربن از ورق فولادی 316 است که آن را برای کاربردهای جوشکاری ایده آل می کند. ورق فولادی ضد زنگ 316L همان مقاومت در برابر خوردگی ورق فولادی 316 را ارائه می دهد و اغلب در تجهیزات پردازش شیمیایی و ماشین آلات دارویی استفاده می شود.

یکی از جنبه های مهمی که باید در هنگام مقایسه نمرات ورق فولادی ضد زنگ در نظر گرفت، جوش پذیری آنها است. جوشکاری ورق فولادی ضد زنگ به دلیل هدایت حرارتی بالا و انبساط حرارتی کم می تواند چالش برانگیز باشد. با این حال، ورق فولادی 304 جوش پذیری خوبی دارد، و اتصال قطعات را بدون به خطر انداختن یکپارچگی مواد آسان تر می کند. این امر به ویژه در صنایعی که نیاز به ساخت و سازه های پیچیده است، اهمیت دارد.

 

انتخاب ورق فولادی ضد زنگ مناسب برای پروژه شما

انتخاب گرید های مختلف ورق فولادی ضد زنگ

زمانی که تصمیم می گیرید از کدام نوع ورق فولادی ضد زنگ برای پروژه خود استفاده کنید، الزامات خاص مقاومت در برابر خوردگی، شکل پذیری و هزینه را در نظر بگیرید. ورق فولادی ضد زنگ 304 یک انتخاب همه کاره و عالی برای بسیاری از کاربردها است، اما اگر به ورق فولادی برای پروژه خود نیاز دارید که به مقاومت در برابر خوردگی یا خواص مکانیکی خاص نیاز دارد، سایر گریدها مانند گرید 316 یا 316L ممکن است مناسب تر باشند.

بیشتر بخوانیم: بهترین انتخاب ورق فولادی در تماس با آب کدام است؟

نتیجه

هنگام مقایسه ورق فولادی 304 با سایر گریدهای ورق فولادی ضد زنگ، مهم است که عواملی مانند مقاومت در برابر خوردگی، شکل پذیری و الزامات کاربردی خاص را در نظر بگیرید. ورق فولادی 304 نوعی از ورق های فولادی ضد زنگ آستنیتی با مقاومت در برابر خوردگی، استحکام و جوش پذیری عالی دارد که آن را به یک انتخاب محبوب در صنایع مختلف تبدیل می کند.

 با این حال، در نظر گرفتن الزامات خاص هر برنامه مهم است، زیرا سایر گریدهای ورق فولادی ضد زنگ ممکن است در محیط های خاص مناسب تر باشند. هر گرید استیل ضد زنگ خواص و کاربردهای منحصر به فرد خود را دارد، بنابراین درک این تفاوت ها برای انتخاب ورق فولادی ضد زنگ مناسب برای پروژه شما بسیار مهم است.

 چه ورق فولادی ضد زنگ 304، 316، 430، 201 یا 316L را انتخاب کنید، دانستن نقاط قوت و محدودیت های هر درجه، درک ویژگی‌ها و تفاوت‌های بین گریدهای ورق فولادی ضد زنگ به شما کمک می کند تا انتخابی آگاهانه انجام دهید که برای پروژه و کاربرد مد نظر شما بهینه ترین باشد.