ورق های آجدار-الماسی چگونه ساخته میشوند

ساخت ورق آجدار- ورق چکرپلیت یا الماسی

ورق آجدار یا چکرپلیت (ورق شطرنجی) چیست ؟

ورق الماس(diamond plate) – که به عنوان ورق آجدار یا چکر پلیت-صفحه شطرنجی نیز شناخته می شود – یک ورق فولادی با طرح الماس برجسته یا همان آج است. ورق آجدار در انواع فلزات از جمله فولاد نورد گرم، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم وجود دارد.

ورق آجدار یا چکر پلیت چگونه ساخته میشود ؟

با وجود الگوی پیچیده الماس، فرآیند ساخت صفحه الماس نسبتاً ساده است. هنگام ساخت ورق اجدار یا ورق استاندارد، مواد اولیه فولاد از طریق یک سری غلتک بزرگ وارد می شوند تا ضخامت مورد نظر به دست آید. با این حال، هنگام ساخت پلیت های الماس(diamond plate) یک تفاوت عمده وجود دارد. در مجموعه نهایی غلتک ها  که مواد اولیه ساخت این ورق فولادی از آنها عبور میکند، یکی از غلتک ها دارای طرحی است که شکل الماس را بر روی ورق فولادی نقش می اندازد.

اگر به اکثر ورق های فلزی آجدار توجه کرده باشید، متوجه خواهید شد که فقط یک طرف این ورق ها دارای الگوی الماس برجسته است. و دلیل آن هم این است که تنها یک غلتک در مجموعه ی تمام غلتک ها دارای الگوی الماسی شکل روی آن است، بنابراین یک طرف ورق فولادی در معرض آن قرار می گیرد و طرف دیگر صاف و مسطح باقی می ماند.

برای ورق های آلومینیومی، این فرآیند آجدار کردن الگو را بر روی صفحه آلومینیوم”مهر” می کند، در حالی که در فولاد، به طور کلی فرایند  نورد گرم مورد استفاده قرار میگیرد. این فرایند نورد گرم شامل  حرارت دادن یک صفحه فولادی بالاتر از دمای تبلور مجدد آن و سپس رساندن آن از طریق یک سری غلتک های صاف به ضخامت مورد نظر است. حرارت دادن فلز بالاتر از دمای تبلور مجدد آن به جلوگیری از تغییرات عمده در خواص مکانیکی ناشی از سخت شدن کار کمک می کند. پس از اینکه مواد به شکل نهایی و مورد انتظار خود رسید، اجازه می دهیم به آرامی خنک شود.

از آنجایی که تکنیک های دیگری نیز برای ایجاد ورق های آجدار یا چکرپلیت استفاده می شود، ولی روش نوردگرم رایج ترین روش است زیرا تنها تفاوت عمده بین ورق نورد گرم  و صفحه الماس، غلتک مورد استفاده است. این فرآیند عملیات ساخت ورق آجدار را بسیار مقرون به صرفه می کند، و به همین دلیل است که در مقایسه با یک ورق فولادی مسطح معمولی با همان مواد و ابعاد، می توان ورق های آجدار یا چکر پلیت را با قیمت های نسبتاً مقرون به صرفه ورق های فولادی مسطح معمولی یافت.

 

کاربردهای رایج ورق های آجدار یا چکرپلیت

اغلب استفاده از پلیت های آجدار در کاربردهای ایمنی میباشد زیرا الگوی الماسی ،آج عالی ایجاد می کند که می تواند به کاهش لغزش و سقوط کمک کند. به طور کلی، استفاده از چکر پلیت یا صفحه الماس در زمانی که مردم به طور مکرر روی سطح فلزی صاف راه می روند، یک روش ایجاد ایمنی بسیار خوب است.

پله ها و راهروها: ورق آجدار یا صفحه الماسی معمولاً روی پله ها یا رمپ ها در مناطق صنعتی استفاده می شود که به کاهش احتمال لغزش روی فلز کمک می کند. خروجی های گرمایی در فضای باز به ویژه به پلیت های آجدار برای افزایش کشش زمانی که پله ها بر اثر باران یا برف نرم می شوند، متکی هستند.
وسایل نقلیه و تریلرها: اکثر افرادی که وانت بار دارند می توانند تعداد دفعات ورود و خروج از بستر کامیون را تأیید کنند. به همین دلیل، ورق های فوادی آجدار اغلب به عنوان برجسته روی ضربه گیرها، تخت های کامیون یا تریلرها برای کمک به کاهش لغزش هنگام پا گذاشتن بر روی وسیله نقلیه استفاده می شود، علاوه بر کاهش لغزندگی سطح نیز کشش را برای کشیدن یا هل دادن مواد به داخل و خارج کردن کامیون فراهم می کند.
برجسته سازی های زیبایی: آلومینیوم، فولاد ضد زنگ و ورق الماس یا چکر پلیت، فولاد نورد گرم هر یک ظاهر و شمایل  بسیار منحصر به فردی دارند که می تواند به عنوان زیبایی دیداری برای عناصر معماری یا مبلمان استفاده شود. ورق های آجدار فولادی را می توان به عنوان کاهش لغزش روی پله ای لغزنده ، راه پله های شیب دار مخصوص وسایل چرخ دار ، خطوط کج و زیگزاگی، روی میز و موارد دیگر نیز یافت یافت.