تفاوت ورقهای فولادی شرکت اکسین و کاویان چیست؟

تفاوت ورق های فولادی دو شرکت اکسین اهواز و فولاد کاویان

تفاوت های ورق های فولادی شرکت اکسین و فولاد کاویان

قبل از بررسی، مقایسه و استاندارد های تولیدی ورقهای فولادی دو شرکت بزرگ تولید فولاد کشور، یعنی شرکت فولاد اکسین اهواز(شرکت فولاد اکسین خوزستان) و شرکت فولاد کاویان ابتدا تعریفی داشته باشیم از ورق های فولادی تولیدی توسط این دو شرکت :

ورق فولادی سیاه چیست؟

ورق سیاه فولادی

از ورق های مهم و پرکاربرد صنعت های مختلف از جمله ساخت ساز می باشد که جنس آن از فولاد کربنی بوده و به روش نوردی گرم و در دمای بسیار بالا تولید می شود این ورق از نظر ظاهری تیره و کدر بوده و دارای ضخامت بالایی می باشد. از ویژگی های ورق سیاه می توان به سختی و مقاومت بالا اشاره کرد. ورق اکسین نیز در دسته بندی ورق های سیاه قرار می گیرد.

ورق فولادی اکسین چیست؟

به یک نوع ورق فولادی اطلاق می شود که در کارخانه فولاد اکسین تولید می شود که در زیر مجموعه ورق های سیاه قرار گرفته و به روش نوردی گرم تولید می شود. که کاربرد های فراوانی داشته و در انواع صنایع مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه با انواع ورق اکسین، ویژگی و کاربرد های آن ها بیشتر آشنا خواهیم شد لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

شرکت فوادی اکسین

انواع ورق های فولادی تولیدی شرکت اکسین

محصولات فولادی متعددی در کارخانه فولاد اکسین خوزستان تولید و به بازار عرضه می شود که از مهم ترین آن ها می توان به ورق های فولادی ST37 و و ورق ST52 اشاره کرد.

ورق اکسین ST37

ورق اکسین ST37 در زمره ی ورق های فولادی نرم قرار می گیرد که بیشتر در مصارف ساختمانی و تولید انواع مصالح کاربرد دارد ساختار این ورق از کربن کمتری بهره می برد که سبب استحکام کمتر آن اما در عین حال شکل پذیری و فرم دهی بالای آن شده است. ورق اکسین ST37 دارای جوشکاری و خواص مکانیکی بالایی می باشد که باعث انتخاب اکثرا مصرف کنندگان شده است.

ورق اکسین ST52

ورق فولادی اکسین ST52 از ورق های ساختمانی و ضد سایش می باشد که کاربرد های فراوانی در ساخت و ساز دارد. ورق اکسین ST52 دارای درصد کربن کم اما سیلیسیم و منگنز بالایی دارد که سبب مقاومت و استحکام آن شده است ورق اکسین ST52 نسبت به ورق اکسین قبلی یعنی ST37 دارای مقاومت و استحکام بالاتری می باشد.

استانداردهای ورقهای فولاد اکسین

چون ورق تولیدی در کارخانه فولاد اکسین از کیفیت و مرغوبیت بالایی بهر می برد به همین علت موفق به کسب استاندارد های مختلف گردیده است که باهم چند نمونه از آن ها را مرور می کنیم:

*استاندارد ISO 2004:14001 مدیریت محیط زیستی

*گواهینامه CE که مربوط به تطابق محصول با الزامات ایمنی و سلامتی اتحادیه اروپا

*تایید فرآیند ساخت از شرکت رده بندی ایرانیان ICS

*اخذ استاندارد ISO9001:2008 که مربوط به مدیریت کیفیت می باشد.

*استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای OHSAS 18001:2007

*استاندارد مدیریت کیفیت – رضایتمندی مشتری-راهنمایی هایی جهت اصول رفتاری سازمان ISO 10001:2007

*استاندارد مدیریت کیفیت-رضایتمندی مشتری–راهنمایی هایی برای رسیدگی به شکایات در سازمان ها ISO 10002:2014

معرفی شرکت فولاد اکسین خوزستان

این مجموعه در سال 1384 به منظور تامین نیاز های کشور تاسیس شد و هم اکنون دارای بروزترین خط تولید ورق فولادی در کشور می باشد که از مهم ترین تجهیزات نوردی این شرکت می توان به قابلیت نورد عرضی اشاره کرد. ورق های تولیدی این مجموعه در صنایع مختلف از جمله نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد. ظرفیت اسمی تولید سالانه فولاد اکسین خوزستان 1050000تن تخمین زده شده است که از این ظرفیت مقدار 210000تن مربوط به انجام عملیات حرارتی می باشد.

مراحل تولید ورق های فولادی در مجموعه اکسین اهواز

مراحل تولید ورق های فولادی در شرکت فولاد اکسین اهواز

تولید ورق های فولادی در مجموعه اکسین اهواز در شش مرحله صورت می پذیرد که می توان آن را به صورت زیر بیان کرد:

مرحله اول: مربوط به پیش گرم کردن تختال فولادی یا اسلب می باشد که تا دمای مورد نیاز نورد که بالای 1100 درجه سانتی گراد است گرم می شود و بعد از همگن شدن عناصر آلیاژی جهت ادامه فرایند از کوره خارج می شود.

مرحله دوم: مربوط به فرآیند نورد می باشد که خود این عملیات در سه مرحله انجام می پذیرد:

  • پوسته زدایی: با استفاده از پاشش آب با فشار بسیار بالا روی تختال فولادی فرآیند پوسته زدایی صورت می پذیرد.
  • نورد گرم:بوسیله غلطک هایی بصورت رفت و برگشت صورت می پذیرد، از شاخصه های مهم فولاد اکسین می توان به تعیین عملیات نورد بر اساس خواص مکانیکی مد نظر مشتریان و استاندارد های بین المللی اشاره کرد.
  • موج گیری در حالت گرم: این فرایند با عبور ورق از دستگاه موج گیر گرم به جهت صاف کردن آن اتمام می پذیرد. و در نهایت جهت خنک سازی، ورق به مکان های خنک کننده منتقل می شود.

مرحله سوم: بازرسی ورق می باشد که خود شامل دو مرحله مجزا می باشد.

  • بازرسی چشمی: تمامی اطراف ورق بصورت چشمی بررسی می شود تا عاری از هرگونه ضعف و عیوب ظاهری باشد.
  • آزمون فراصوتی: نتایج بررسی این آزمون نقش بسزایی در عملیات برشکاری ورق دارد به این صورت که با استفاده از دستگاه UT کلیه عیوب داخلی ورق مشخص می شود.

مرحله چهارم: برشکاری ورق می باشد در این مرحله برش ورق به اندازه های دلخواه مشتری توسط سه مدل قیچی برش که در خط تولید کارخانه قرار دارد صورت می پذیرد که عبارتند از قیچی لبه زن، برش و تقسیم کن.

مرحله پنجم: بسته بندی محصول می باشد که نیازمند طی فرآیند هایی می باشد عبارتند از توزین، ثبت اطلاعات مورد نیاز مشتری، بسته بندی، تسمه زنی، چسباندن برچسب مشخصات و درنهایت انتقال محصول به انبار.

مرحله نهایی و ششم: انجام عملیات حرارتی بر روی ورق می باشد. که در کارخانه فولاد اکسین اهواز این بستر فراهم می باشد، که هر دو عملیات کوئنچ تمپر و نرماله کردن صورت پذیرد.

ابعاد و سایز های تولیدی ورق تولیدی در کارخانه اکسین

ضخامت تولیدی ورقهای فولادی در این مجموعه بین 8 تا 150 میلی متر می باشد.

ورق های تولیدی این کارخانه دارای عرض بین 2 تا 2.5 متر و طول بین 6 تا 12 متر می باشند.

ویژگی های ورق فولاد اکسین

از ویژگی ها و مشخصات مهم ورق اکسین می توان از موارد زیر نام برد:

مقاومت بالا در برابر خوردگی

استحکام عالی در برابر کشش و خمش دارند.

از خاصیت مکانیکی خوبی بهره مند هستند.

قابلیت جوشکاری بالایی دارند.

کاربردهای ورق اکسین

از ورق های اکسین در صنایع مختلف استفاده می شود که علت آن مربوط به خواص و ویژگی هایی که دارد می باشد که در ادامه به چندین مورد از کاربردهای ورق اکسین اشاره خواهیم کرد:

*صنعت خودروسازی

*ساخت انواع ماشین آلات صنعتی و نیمه صنعتی

*صنعت حمل و نقل و ماشین های سنگین

*نفت، گاز و صنعت پتروشیمی

*صنعت دریانوردی و کشتی سازی

*صنعت نظامی و ساخت ادوات جنگی

*ساخت انواع لوله ها

ورق فولادی کاویان چیست؟ معرفی شرکت کاویان اهواز

از شرکت های بزرگی که در زمینه تولید ورق سیاه فعالیت دارند، و ورق تولیدی آن ها از کیفیت و مطلوبیت بالایی برخوردار بوده ورق های فولادی تولیدی مجموعه کاویان اهواز می باشد. این مجموعه در سال 1354 در خوزستان تاسیس گردید، که تخصص اصلی این مجموعه بیشتر در زمینه نورد و ورق سیاه می باشد. شرکت کاویان اهواز تامین کننده نیازهای شرکت های مختلف از جمله شرکت ملی صنعتی ایران که در مجاورت کارخانه کاویان قرار دارد می باشد. ظرفیت تولیدی این مجموعه سالانه 1150 هزارتن می باشد. شرکت فولاد کاویان جزء اولین شرکت های فولادی در ایران محسوب می شود که بخاطر مسائل مربوط به جنگ افتتاحیه این شرکت با چندین سال تاخیر و در سال 1370 صورت پذیرفت.

شرکت فولاد کاویان

انواع ورق های فولاد کاویان

ورق های گوناگون و محصولات فولادی متنوعی در مجموعه کاویان اهواز صورت می پذیرد که با هم چند نمونه از آن ها را مرور می کنیم:

ورق فولادی سیاه:

مهمترین و پرکاربردترین ورق تولیدی مجموعه کاویان اهواز ورق سیاه می باشد که به روش نورد گرم و بصورت فابریک، رول و برش خورده در این مجموعه تولید و به بازار عرضه می شود. ضخامت تولیدی ورق سیاه در مجموعه کاویان بین 8 تا 40 میلی متر، عرض آن 1.25 تا 1.5 و طول آن بین 6 متر تا 12 متر می باشد.

ورق روغنی:

از ورق های تولیدی دیگر در مجموعه کاویان می توان به ورق روغنی اشاره کرد با اینکه ماده اولیه برای تولید ورق روغنی، ورق سیاه می باشد اما روش تولید ورق روغنی بصورت نوردی سرد می باشد. که دارای استحکام و مقاومت بالایی هستند.

 ورق آجدار:

از دیگر ورق های مهم تولیدی در مجموعه کاویان می توان به ورق آجدار اشاره کرد این ورق های به علت برجستگی و برآمدگی هایی که  بر روی سطوح خود دارند دارای خاصیت های ضد لغزشی می باشند. نحوه عرضه این ورق ها در مجموعه کاویان بصورت فابریک و رول می باشند.

انواع ورق های فولادی تولید شرکت کاویان

از دیگر محصولات فولادی که در مجموعه کاویان اهواز تولید و عرضه می شود می توان به میلگرد، تیرآهن، پروفیل، ناودانی و نبشی اشاره کرد.

استاندارد های ورق های فولادی کاویان چیست؟

تمامی محصولات تولیدی در مجموعه کاویان اهواز براساس استاندارد های جهانی می باشد. که قبل از عرضه به بازار آزمایش های متنوعی بر اساس استاندارد های جهانی بر روی آنها صورت می پذیرد از استاندارد های جهانی کاویان می توان از موارد زیر نام برد:

  • DIN
  • IN
  • ASTM
  • EN10163

لیست تست هایی که توسط شرکت کاویان بر روی محصولات فولادی براساس استانداردهای جهانی صورت می پذیرد به شکل زیر می باشد:

استاندارد EN10002 که مربوط به تست های کشش می باشد.

استاندارد EN10045 که مربوط به تست ضربه می باشد.

همچنین امکان ارائه آنالیز شیمیایی و تست های مکانیکی در صورت درخواست مشتری امکان پذیر می باشد.

 ویژگی ورق های فولادی شرکت کاویان

دارای قابلیت خمکاری و برشکاری مناسبی هستند.

از جوشکاری و ماشینکاری عالی برخوردارند

دارای استحکام کششی و خواص مکانیکی بالایی می باشند.

کاربرد ورق های فولاد کاویان

*صنعت خودرو و ساخت انواع بدنه خودرو

*تجهیزات و قطعات مورد نیاز ساختمان

*تولید لوازم خانگی

*ساخت ابزار و انواع یراق آلات

*تولید انواع پروفیل و قطعات صنعتی

*تفاوت ورق اکسین با ورق کاویان

ورق اکسین و کاویان با اینکه نسبت به هم دارای شباهت هایی هستند اما در برخی موارد با یکدیگر تفاوت هایی دارند که همین تفاوت ها عاملی مهم در انتخاب ورق اکسین و کاویان می باشد که چندین مورد از تفاوت های این دو ورق را با هم مرور می کنیم:

تفاوت های ورق های فولاد اکسین و کاویان

*تفاوت از نظر ابعاد و سایز

شاید مهمترین عاملی که ورق کاویان و اکسین در آن تفاوت دارند مربوط به سایز و ابعاد آن ها می باشد با اینکه هر دو ضخامت بالای 8 میلی متر دارند اما عرض ورق های کاویان 1.25 تا 1.5 متر بوده و عرض ورق های اکسین بین 2 و 2.5 متر می باشد و از نظر مقداری طولی هم ورق کاویان 6 متری و ورق اکسین 6 تا 12 متری می باشد.

*تامین مواد اولیه و تولید

دیگر تفاوت مهم ورق کاویان و اکسین مربوط به نحوه تولید آن ها می باشد فرایند تولید ورق در اکسین اهواز صفر تا صد توسط خود مجموعه صورت می پذیرد یعنی استخراج، اسلب، نورد و برش ورق توسط کارخانه انجام می پذیرد، اما در مجموعه کاویان اسلب و مواد اولیه برای تولید ورق خریداری می شود.

*کیفیت ورق اکسین و کاویان

با اینکه هر دو ورق از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار هستند اما مشتریان و مصرف کنندگان معمولا ورق اکسین را گزینه ایده آل تری نسبت به ورق کاویان می دانند.

ورق اکسین یا کاویان؛ کدام را خریداری نماییم؟

همان گونه که اشاره شد هر دو ورق اکسین و کاویان از کیفیت مطلوبی بهره مند هستند و الان در جواب این سوال که کدام را بخریم بستگی به نوع نیاز و مصرف ما دارد چون هر کدام دارای خصوصیات و ویژگی های مکانیکی خاصی می باشد. پس بهتر است قبل از خرید ابتدا مشخص نماییم که ورق را برای چه کاربردی می خواهیم و با دقت مشخصات هر دو ورق اکسین و کاویان را بررسی کنیم و نسبت به نیازمان ورق مورد نظر را انتخاب کنیم.

مجموعه تخصصی پلیت استیل یک در زمینه فروش انواع ورق ( ورق سیاه St37, st52, A516، گالوانیزه، اسید شویی، روغنی و…)، فعالیت دارد. که می توانید جهت اطلاع از موجودی و یا دریافت مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید. 

جمع بندی

با کارخانه های اکسین و کاویان اهواز آشنا شدیم. این کارخانه ها ورق های فولادی را با ضخامت و ابعاد های گوناگون به بازار عرضه می نمایند این ورق ها با اینکه شباهت بسیاری به هم دارند اما در برخی موارد با هم متفاوت هستند، همان گونه که اشاره شد عبارتند از سایز و ابعاد، تامین مواد اولیه و فرآیند تولید و به مقدار بسیار ناچیز در کیفیت. روش تولید در هر دو کارخانه بصورت شیت و فابریک بوده که در صنعت های مختلف کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرند.