تفاوت ورق سیاه رول با شیت آن

تفاوت کویل یا رول ورق سیاه با شیت آن در چیست؟

مقایسه و تفاوت های بین ورق سیاه رول شده و ورق سیاه شیت

از پرکاربردترین و مهم ترین محصولات فولادی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد ورق سیاه می باشد. این ورق فولادی به علت هزینه نسبتا پایین و مقاومت جزء گزینه های ایده آل برای ساخت و ساز محسوب می شود. همه محصولات فولادی در شکل های متنوعی به بازار عرضه می شوند که ورق های سیاه فولادی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و به دو صورت رول و شیت(فابریک) تولید و به بازار ارائه می گردند. در این مقاله می خواهیم نسبت به بررسی انواع ورق سیاه رول و شیت پرداخته و آن ها را نسبت به هم مقایسه نماییم لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

 ورق سیاه چیست؟

ورق های سیاه فولادی به روش نورد گرم و در دمای بالای 900 درجه سانتی گراد تولید می شوند. این ورق های به سبب اینکه تحت حرارت بالا قرار می گیرند از ظاهری خشن و تیره برخوردار هستند که علت نام گذاری به ورق سیاه مربوط به این موضوع می باشد. در تولید ورق های سیاه شمش های فولادی و اسلب ها را درون غلتک های نورد قرار می دهند تا از ضخامت آن ها کم شده و به عرض آن ها افزوده شود. این فرایند تا زمانی که ورق سیاه به ضخامت مورد نظر برسد ادامه پیدا می کند. از گرید های مهم و کاربردی ورق های سیاه می توان به St37 و St52 اشاره کرد که در دسته بندی معمولی و صنعتی قرار می گیرند.

 ورق سیاه شیت یا فابریک چیست؟

ورق سیاه شیت یا برش خورده

گاها پس از طی مراحل تولید ورق سیاه در کارخانه عملیات برشکاری بر روی آنها صورت می پذیرد پس از این فرآیند وارد مرحله بسته بندی شده و به بازار عرضه می شوند. از آن جایی که برش ورق ها در کارخانه با استفاده از دستگاه های مخصوص و با دقت و کیفیت بالا انجام می شود از آن ها به عنوان ورق های فابریک نیز نام می برند. ابعاد ورق های سیاه شیت متنوع بوده و مشتری نسبت به نیاز و کاربرد خود می تواند به تهیه آن اقدام نماید.

 ورق سیاه کویل یا رول شده چیست؟

ورق سیاه کویل یا رول شده

بعضی اوقات ورق های سیاه را به صورت کلاف یا رول بسته بندی کرده و به بازار عرضه می کنند. در بسته بندی ورق سیاه به صورت رول ضخامت و عرض ورق تولید شده از مقادیر مشخصی برخوردار می باشد اما اندازه طول آن ها نامحدود بوده و مشخص نمی باشد که به همین خاطر از آن ها به عنوان ورق های سیاه رولی نام می برند. ارائه ورق سیاه رولی با ابعاد دلخواه مشتری امکان پذیر بوده و نسبت به ورق سیاه شیت مقرون به صرفه تر می باشد.

 

تفاوت های ورق سیاه رول و شیت(فابریک) در چیست؟

با اینکه هردو از جنس ورق سیاه می باشند و از نظر ساختار و استحکام باهم یکسان هستند اما تفاوت هایی نسبت به هم دارند که از جنبه های گوناگون می توان آن ها را مورد بررسی قرار داد که در ادامه به چندین مورد از آنها می پردازیم:

  1.  کیفیت برش: ورق های شیت به علت اینکه در کارخانه و توسط دستگاه های خاصی عملیات برش روی آنها صورت می پذیرد از کیفیت بالایی برخوردار بوده و لبه های برش در آن ها صاف و یکنواخت می باشد. اما در مقابل چون فرآیند برش در ورق های رولی به صورت دستی بوده و از تجهیزات خاصی استفاده نمی شود از کیفیت پایین تری برخوردار می باشند.
  2. ابعاد گوناگون: ورق های رول به علت اینکه بصورت دستی برشکاری می شوند امکان برش در ابعاد و اندازه های دلخواه مشتری وجود دارد اما در ورق های شیت یا فابریک چون برشکاری در کارخانه توسط دستگاهای خاصی صورت می پذیرد اکثرا در اندازه های برش خورده توسط کارخانه به فروش می رسند. در این حالت امکان انتخاب محدود بوده و فقط باید از ابعاد های تولیدی کارخانه استفاده کرد. به همین سبب ورق های رولی دارای برتری ابعادی نسبت به ورق های شیت هستند.
  3. هزینه: ورق های سیاه رولی و شیت از لحاظ هزینه و قیمت  نیز با هم دارای تفاوت می باشند. ورق سیاه شیت یا فابریک به علت اینکه از فرآیند های پیچیده تری برخوردار است و برشکاری آن ها از لحاظ کیفیتی بهتر می باشد از قیمت بالاتری نسبت به ورق سیاه رولی برخوردار است.

ورق سیاه رولی یا شیت کدام مناسب می باشد؟

اینکه ورق سیاه رولی و یا شیت برای استفاده ما مناسب است مربوط به کاربرد و نیاز ما می باشد اگر ابعاد و اندازه دلخواه ما بین شیت های فابریک موجود است بهتر است از آن ها به علت کیفیت بالا در برش و صرفه جویی در هزینه و زمان استفاده نماییم. ولی اگر ابعاد مورد نیاز با کاربرد ما در بین ورق های شیت موجود نبود استفاده از ورق های سیاه رول انتخابی ایده ال برای ما خواهد بود چون می توان در اندازه های دلخواه آن را برش داده و استفاده کرد.

 

ویژگی های ورق های سیاه فولادی فابریک و شیت

موارد زیر سبب کاربرد فراوان ورق سیاه در صنعت های مختلف شده است:

*دارای استحکام و مقاومت بالایی هستند.

*از سختی و چقرمگی بالایی بهره مند می باشند.

*خاصیت ارتجاعی در آن ها بالاتر است.

*چکش خوار بوده و از طول عمر بالایی برخوردار می باشند.

 

کاربرد های ورق های سیاه رول شده یا کویل  و شیت ورق سیاه

همان طور که در قسمت بالا نیز اشاره شد ورق سیاه از محصولات فولادی مهم در صنایع مختلف می باشد که کاربرد های فراوانی دارد در ادامه به چند مورد از کاربرد های ورق های سیاه اشاره می کنیم:

  • ساخت انواع مقاطع فولادی مانند ورق ها و نبشی ها
  • صنعت کشاورزی
  • صنعت خودروسازی و حمل و نقل
  • صنعت ساختمان سازی
  • کشتی سازی و تجهیزات دریایی
  • ساخت انواع مخازن

 

جمع بندی

ورق های سیاه فولادی به روش نورد گرم تولید شده و از مهمترین ها در صنعت می باشند در این مقاله سعی کردیم به بررسی ورق های سیاه رول و شیت(فابریک) بپردازیم و تفاوت های آن ها را نسبت به هم بررسی نماییم،  همان طور اشاره شد که عمده تفاوت آن ها مربوط به نحوه برش در ورق سیاه رول و شیت بود که در ورق رول امکان برشکاری در ابعاد دلخواه برای مشتری فراهم بوده ولی در ورق شیت به دلیل اینکه برش در کارخانه انجام می گیرد امکان سفارش در ابعاد مورد نظر امکان پذیر نمی باشد.

شما همراهان و مشتریان عزیز مجموعه بازرگانی پلیت استیل یک می توانید با کارشناسان ما جهت استعلام قیمت و دریافت مشاوره نسبت به انواع ورق سیاه فولادی، تولیدی کارخانه های مختلف مانند فولاد مبارکه، اکسین و کاویان اهواز تماس حاصل فرمایید.