تفاوت ورق گالوانیزه و ورق آلیاژی

تفاوت ورق های گالوانیزه و ورق آلیاژی فولادی

تفاوت ورق های فلزی گالوانیزه و ورق آلیاژی چیست ؟ 

هر دو ورق گالوانیزه و آلیاژی از ورق های مهم و پرکاربرد در صنعت های گوناگون هستند ورق گالوانیزه و ورق آلیاژی با اینکه شباهت هایی به هم دارند اما در برخی موارد با هم متفاوت هستند که به چندین مورد از این تفاوت ها می پردازیم:

معرفی ورق گالوانیزه

ورق فولادی که سطح آن با استفاده از فلز روی و طی فرایند گالوانیزاسیون پوشانده می شود ورق گالوانیزه نام دارد ورق های گالوانیزه از پرکاربردترین و مهم ترین ورق های فولادی مورد استفاده در صنایع گوناگون می باشد. این نوع ورق مقاومت و استحکام بالایی در برابر زدگی و خوردگی ارائه می نماید که علت آن مربوط به لایه محافظتی فلز روی می باشد که بر روی سطح آن کشیده شده است. ورق گالوانیزه دراستاندارد های مختلفی وجود دارد که هر کدام در کاربرد های متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی ورق آلیاژی

ترکیبات عناصر مختلف مانند کربن، آهن، گوگرد و غیره سبب تشکیل ورق آلیاژی می شود. شیوه تولید این ورق بصورت روش نوردی گرم می باشد. ورق های آلیاژی را می توان در انواع دسته بندی تقسیم کرد. از انواع ورق های آلیاژی می توان به A516، A286، A36، ST52 و ST37 اشاره کرد.

تفاوت های عمده ورق آلیاژی و ورق گالوانیزه

*تفاوت عمده ورق آلیاژی و ورق گالوانیزه مربوط به شیوه تولید آن های می باشد که ورق های آلیاژی به صورت نورد گرم تولید می شوند اما ورق گالوانیزه قابلیت تولید به صورت نورد سرد را نیز دارا است.

*ورق گالوانیزه در مدت زمان بسیار کمی تولید و آماده می شوند اما زمان تولید و آماده سازی ورق آلیاژی نسبتا طولانی تر می باشد.

*ورق های گالوانیزه به علت لایه پوششی که از فلز روی دارند به نسبت ورق های آلیاژی دارای مقاومت و استحکام بیشتری در برابر زدگی و خوردگی هستند.

*از لحاظ ظاهری ورق های گالوانیزه درخشان و براق هستند اما ورق های آلیاژی از نظر ظاهری کدر و تیره هستند.

*ورق گالوانیزه و ورق آلیاژی از نظر کاربرد و نوع مشخصات با هم تفاوت دارند و بسته به خصوصیات آن ها در صنایع و مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

*ورق گالوانیزه و ورق آلیاژی از نظر ابعاد، ضخامت با هم متفاوت هستند.

*قیمت ورق های گالوانیزه به علت فرآیندی که برای تولید دارند به نسبت ورق های آلیاژی بالاتر می باشد.

 ویژگی های ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه دارای ویژگی ها و خصوصیاتی می باشد که باهم چندین مورد از آن ها را مرور می کنیم:

  • از لحاظ ظاهری جذاب و زیبا هستند.
  • قابلیت جوش پذیری بالایی دارند.
  • از شکل دهی و فرم پذیری مطلوبی برخوردار هستند.
  • مقرون به صرفه و نسبتا کم هزینه هستند.
  • استحکام و مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زدگی ارائه می نمایند.

کاربرد های ورق گالوانیزه

ورق های گالوانیزه بنابر خصوصیات و ویژگی هایی که دارند در صنایع مختلف کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرند با هم چندین مورد از کاربرد های ورق گالوانیزه را مرور می کنیم:

*در صنعت ساختمان سازی و ساخت انواع سازه ها

*لوله سازی و انواع اتصالات

*صنعت خودروسازی و حمل و نقل

*ساخت انواع مخازن

تولید کنندگان برتر داخلی ورق گالوانیزه

از تولیدکنندگان برتر داخلی ورق گالوانیزه می توان به کارخانه تاراز شهرکرد، هفت الماس قزوین، فولاد مبارکه اصفهان و امیرکبیر کاشان اشاره کرد که ضخامت های تولیدی و نحوه عرضه ورق گالوانیزه در آن ها نسبت به هم متفاوت می باشد. همچنین استاندارد تولیدی کارخانه تاراز شهرکرد مورد تایید ASTM آمریکا می باشد.

 

ویژگی های ورق آلیاژی

ورق آلیاژی دارای ویژگی ها و خصوصیاتی می باشد که سبب پرکاربرد شدن این ورق در صنایع مختلف شده است. که از این ویژگی ها می توان از موارد زیر نام برد:

*دارای استحکام و مقاومت بالایی هستند.

*قابلیت جوشکاری دارند.

*قابل بازیافت هستند و از چقرمگی بالایی بهره می برند.

*مقاوم در برابر خوردگی

*قیمت نسبتا مناسب

کاربرد های ورق آلیاژی

  • ورق های آلیاژی به سبب ویژگی هایی که دارند در صنایع مختلف کاربرد دارند که از این کاربرد ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  •  صنعت خودروسازی و حمل و نقل
  • کشتی سازی و صنعت دریانوردی
  • ساخت انواع قطعات صنعتی
  • راه و شهرسازی

تولید کنندگان برتر داخلی ورق آلیاژی

از تولید کنندگان ورق آلیاژی در داخل کشور می توان از شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت فولاد آلیاژ ایران، شرکت صنایع مس باهنر و اکسین خوزستان نام برد.

قیمت ورق گالوانیزه و آلیاژی

 عوامل مختلفی در تعیین قیمت ورق های گالوانیزه و قیمت ورق های فولادی آلیاژی تاثیر گذار هستند که می توان به ابعاد، ضخامت و نوع ورق اشاره کرد همچنین نوسانات قیمت دلار و کارخانه تولید کننده ورق گالوانیزه و آلیاژی در تعیین قیمت این دو ورق نقش بسزایی دارند. بهتر است هنگام انتخاب ورق گالوانیزه یا آلیاژی دقت کافی صورت پذیرد و نسبت به نوع مصرف انتخاب شود تا از هرگونه ضرر و زیان احتمالی جلوگیری شود. شما عزیزان و مشتریان محترم مجموعه بازرگانی پلیت استیل یک میتوانید جهت استعلام موجودی و اطلاع از قیمت خرید و فروش انواع ورق گالوانیزه و آلیاژی با کارشناسان ما در ارتباط بوده تا شما را به بهترین صورت راهنمایی نمایند.

جمع بندی

همان گونه که اشاره شد ورق های گالوانیزه و آلیاژی جزء ورق های پرکاربرد و مهم در صنایع مختلف می باشد. که هر کدام دارای ویژگی ها و مشخصات بخصوصی می باشند. این دو ورق علاوه بر شباهت هایی که نسبت به هم دارند دارای تفاوت نیز می باشند که باهم آن ها را مرور کردیم. از شباهت های ورق گالوانیزه با ورق آلیاژی می توان به جوشکاری مناسب، نحوه تولید به روش نوردی، استحکام و مقاومت اشاره کرد. ورق های گالوانیزه و آلیاژی به سبب ویژگی هایی که دارند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند که می توان به ساخت انواع مخازن و استفاده در صنعت خودروسازی اشاره کرد.