تفاوت ورق گالوانیزه و ورق فولادی


تفاوت ورق های گالوانیزه و ورق فولادی ضد زنگ

وقتی نیاز به استفاده از فلزات باشد، فلزات متفاوت و زیادی هستند که می توان با توجه به شرایط استفاده و پروژه های مختلف از آنها استفاده کرد. دو مورد از رایج ترین فلزات مورد استفاده برای فلزکاری ورق گالوانیزه و ورق فولادی ضد زنگ می باشد. اما چه تفاوتی بین آنها وجود دارد؟

ورق گالوانیزه

ورق فلزی گالوانیزه جهت محافظت در برابر خوردگی از فولاد با یک پوشش لایه ایی از روی ساخته شده است که مقاوت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی بالا میرود. این نوع ورق فلز معمولاً برای کاربردهایی که در محیط باز مانند سقف و کناره ها یا سایدینگ استفاده می شود زیرا بسیار بادوام و مقاوم در برابر زنگ زدگی است. همچنین از لحاظ قیمتی در مقایسه با سایر فلزات ارزان تر است و همین عامل باعث شده که ورق گالوانیزه گزینه ای پرطرفدار و محبوب برای بسیاری از پروژه ها تبدیل شود.

ورق های گالوانیزه فلزی به اندازه ورق های فولادی ضد زنگ قوی و با استحکام نیستند، بنابراین اگر برای کار و پروژه خود به دنبال ورق فلزی هستیم که در برابر سایش و پارگی مقاومت زیادی داشته باشد، ممکن است بهترین انتخاب نباشد. علاوه بر این، ورق فلزی گالوانیزه در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت یا مواد شیمیایی به مرور زمان دچار خوردگی میشود و دوام کمتری نسبت به سایر انواع ورق های فلزی دیگر برخوردار است.

ورق فولادی ضد زنگ

ورق های فولادی ضد زنگ (stainless steel plate) نوعی فولاد آلیاژی ساخته شده با فلزات کروم، نیکل و مولیبدن برای افزایش استحکام و دوام است.  ورق های فولادی ضد زنگ یا پلیت های فولادی به دلیل مقاومتی که در برابر خوردگی اسیدها،مواد قلیایی ها و آب شوراز خود نشان میدهد اغلب در ساخت و سازهای صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد.

ورق های فولاد ضد زنگ نیز همانند ورق فولادی معمولی در معرض رطوبت یا آب نمک به راحتی زنگ نمی زند یا و یا رنگ آن کدر نمی شود. این عوامل ذکر شده باعث می شود که ورق های فولادی را به یک ماده ایده آل برای کاربردهایی تبدیل کند که دوام و طول عمر از عوامل مهم هستند. علاوه بر این، تمیز کردن ورق فولاد ضد زنگ بسیار راحت و آسان است، که که این عامل آن را برای سطوح آماده سازی غذا عالی می کند. با این حال و وجود مزیت های ذکر شده، این نوع ورق فلزی نسبت به انواع دیگر ورق های فلزی، مانند ورق فلزی گالوانیزه، گران‌تر است. همین عامل اختلاف قیمت از عوامل تاثیر گذار در هنگام تصمیم‌گیری در در انتخاب مواد و ورق های مورد استفاده در پروژه و شرایط محیطی است که قرار است پروژه اجرا شود.

تفاوت و مقایسه بین ورق فلزی گالوانیزه و ورق فولادی ضد زنگ

 

استحکام ورق فولادی در مقابل ورق گالوانیزه

مقایسه استحکام ورق فولادی و ورق فولاد گالوانیزه با توجه به مزایا و معایبی که هردو دارند هنوز ادامه دارد. ورق فولاد ضد زنگ در برابر عناصر مختلف مانند آب، گرما، گرد و غبار و خوردگی مقاوم است و برای استفاده در فضای باز مناسب است. ورق فولاد گالوانیزه با یک لایه نازک روی پوشانده شده است که به آن مقاومت در برابر خوردگی می دهد اما سطح محافظتی به اندازه ورق فولادی ضد زنگ را تضمین نمی کند. با این حال، از نظر استحکام،ورق گالوانیزه قوی‌تر است، زیرا پوشش روی که با آن پوشش داده شده است، آن را مقاوم و سخت تر از ورق فولادی ضد زنگ می‌کند. در نهایت، تصمیم گیری در مورد نوع ماده ای که باید استفاده شود باید بر اساس ویژگی هایی باشد که برای به دست آوردن نتیجه مطلوب مورد نیاز است، زیرا هر دو ورق فلزی بیان شده بسته به پروژه یا برنامه دارای مزایای منحصر به فردخودشان هستند.

هزینه
یکی از تفاوت های اصلی بین ورق گالوانیزه و ورق فولادی ضد زنگ هزینه است. ورق گالوانیزه معمولاً ارزانتر از ورق فولادی است، زیرا حاوی فلزکروم نیست. با این حال، ورق فولاد ضد زنگ ممکن است در دراز مدت گران تر باشد زیرا در برابر خوردگی مقاوم تر است و نیاز به نگهداری کمتری دارد.

ظاهر
تفاوت دیگر ورق گالوانیزه با فولاد ضد زنگ ظاهر آن است. به دلیل پوشش روی، ورق فلزی گالوانیزه دارای روکش مات است. از در حالی که ورق فولادی ضد زنگ دارای روکش براق و صیقلی است.

ماندگاری
و در آخر، ورق گالوانیزه و ورق فولادی ضد زنگ از نظر دوام و طول عمر متفاوت هستند. ورق گالوانیزه نسبت به ورق فولادی از لحاظ خوردگی بیشتر مستعد خوردگی است، اما در صورتی که آسیب ببیند و دچار خراش شود تعمیر آن نیز آسان تر است. در مقابل ورق فولاد ضد زنگ در برابر خوردگی و آسیب مقاومت بیشتری دارد، اما اگر دچار آسیب شود تعمیر آن دشوار و سخت تر است.

نتیجه گیری:
هنگام تصمیم گیری در استفاده از ورق گالوانیزه و ورق فولادی، چندین ملاک و معیار وجود دارد که باید در نظر گرفته شود، از جمله هزینه، دوام، استحکام، الزامات نگهداری و محیط کاربرد. اگر به چیزی  نیاز دارید که برای مدت طولانی بدون نیاز به نگهداری زیاد دوام بیاورد، ورق فولادی ضد زنگ ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد، اما اگر میزان هزینه ای که قرار است صرف شود برای شما مهم است، ورق فلز گالوانیزه ممکن است برای نیازهای پروژه شما مناسب تر باشد. در نهایت تصمیم بر روی نوع پروژه و محیطی است که قرار است پروژه ای که روی آن کار می کنیداجرا شود، زیرا هر کدام از این دو ورق فولادی بسته به محیط استفاده دارای مزایای خود است، بنابراین قبل از انتخاب یکی از دیگری، حتماً تحقیق کنید!