کویل فولادی نورد گرم

کویل فولادی نورد گرم مراحل تولید ویژگی ها و کاربردها

کویل فولادی نورد گرم ویژگی، کاربرد و مقایسه آن با کویل سرد فولادی

کویل های فولادی نورد گرم همان گونه که از نامشان پیداست به صورت نورد گرم و در دماهای بسیار بالا به شکل رول پرس تولید می شوند. این نوع محصولات فولادی با فرآیند نورد و بازپخت به ضخامت های مورد نظر می رسند. از کاربرد های کویل های فولادی نورد گرم می توان به ساخت انواع لوله ها و مخازن اشاره کرد. در این مقاله سعی داریم با کویل های فولادی نورد گرم بیشتر آشنا شویم لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

 

مراحل تولید کویل فولادی گرم

 

مرحله اول کوره پیش گرم: در اولین مرحله برای اینکه از رسوب تختال ممانعت شود آن را تا بالای 1200 درجه سانتی گراد حرارت می دهند.

 

مرحله دوم قفسه نورد خشن: برای کاهش ضخامت و حذف لایه های اضافی که بعد از مرحله پیش گرم تشکیل می شوند، ورق وارد قفسه نورد می شود.

مرحله سوم جعبه کلاف: برای ایجاد خواص مکانیکی یکسان در محصول باید عملیات همگن سازی دما در آنها صورت پذیرد که این فرآیند با جعبه کلاف امکان پذیر می باشد.

 

مرحله چهارم نورد نهایی: در این مرحله برای اینکه ضخامت ورق کاهش یابد ورق وارد قفسه هایی شده که دارای غلتک می باشند، ورق ها تا زمان رسیدن به ضخامت مورد نظر از میان غلتک ها عبور داده می شوند. کنترل ضخامت محصول تولیدی به صورت اتوماتیک می باشد.

 

مرحله پنجم کلاف پیچی و بسته بندی: برای کلاف پیچی باید دما کلاف گرم تولید شده تا 580 درجه سانتی گراد کاهش یابد البته در صورت نیاز مشتری به ابعاد دلخواه می توان آن را برش داده و به صورت شیت گرم تبدیل کرد.

 

مزایای کویل فولادی نورد گرم

 این محصولات فولادی به علت برخورداری از ویژگی و خصوصیت هایی، دارای کاربرد های فراوانی می باشد که از این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

*از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بوده ونسبت به کویل های نورد سرد از قیمت پایین تری برخوردار هستند.

*چقرمگی و شکل پذیری آن ها بالاتر می باشد.

*از انعطاف بالایی برخوردار بوده و به راحتی می توان به شکل های منحنی و قوسی تبدیل نمود.

* به علت قرار گرفتن در دماهای بالا دارای سطح پوسته ای می باشد.

مقایسه کویل نورد گرم و کویل نورد سرد

محصولات فولادی به دو صورت نورد گرم و نورد سرد تشکیل می شوند که هدف از نورد بهبود خواص مکانیکی فولاد و رسیدن به ضخامت و شکل مورد نظر می باشد که در نورد سرد و گرم رسیدن به ضخامت و شکل مورد نظر متفاوت می باشد. در ادامه به چند مورد از مقایسه ی کویل نورد گرم و کویل نورد سرد می پردازیم:

 

دمای فرآیند نورد: در محصولات فولادی نورد سرد پردازش عملیات در دمای اتاق صورت می پذیرد ولی در محصولات فولادی نورد گرم اجرای عملیات در دماهای بسیار بالا و دمای تبلور مجدد فولاد ها صورت می پذیرد.

سطح ایجاد شده بعد از نورد: کویل های فولادی نورد گرم به علت اینکه تحت حرارت بالاتری قرار می گیرند از سطح پوسته شده برخوردار هستند ولی در مقابل کویل فولادی نورد سرد چون در دماهای پایین تر بوجود می آید دارای سطح صاف و صیقلی تری می باشد.

 

هزینه های تولید: به علت اینکه کویل های فولادی نورد سرد دارای مراحل پیچیده تری در تولید هستند از هزینه ساخت بیشتری بهره می برند ولی در مقابل کویل های فولادی نورد گرم به علت پردازش آسان دارای هزینه مقرون به صرفه تری می باشند.

 

سایر ویژگی ها: درصد کربن بالا در کلاف فولادی نورد سرد سبب استحکام و مقاومت بالای آن نسبت به کویل فولادی نورد گرم شده است.

کاربرد های کویل های فولادی نورد گرم

همان طور که اشاره شد کویل های فولادی نورد گرم دارای ویژگی هایی مانند استحکام، سختی و جوش پذیری می باشند که سبب کاربردهای فراوان آن شده است از کاربردهای کویل های فولادی نورد گرم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

*صنعت ساخت و ساز

*صنعت خودروسازی

*ساخت انواع مخازن

*ساخت انواع لوله ها

*ماشین آلات صنعتی و کامیون ها

*پل ها، راه ها و ریل راه آهن

 

استاندارد های کویل ها فولادی نورد گرم

نحوه تولید و عرضه کویل گرم بصورت استاندارد معمولی و صنعتی می باشد که در کشور ما از گرید های معمولی St37 و St52 استفاده می شود که سختی St52 از St37 بیشتر می باشد. از کویل های گرم صنعتی می توان از

A516 گرید 60 و A283، A285 گرید C نام برد.

 

مقاومت تسلیم و استحکام کششی کویل های گرم St37 و St52

St37: دارای مقاومت تسلیمی 235 و استحکام کششی 360 تا 510 مگاپاسکال می باشد.

St52: دارای مقاومت تسلیمی 355 و استحکام کششی 490 تا 630 مگاپاسکال می باشد.

قیمت کویل های فولادی نورد گرم

شاید به صورت دقیق نتوان قیمت کویل های فولادی نورد گرم را بیان کرد ولی عواملی هستند که در تعیین قیمت کویل های فولادی نورد گرم نقش بسزایی دارند که از این عوامل می توان به کیفیت و استاندارد تولیدی کویل نورد گرم، تغییر قیمت فولاد و نوسانات ارزی اشاره کرد.

 

سوالات متداول

کویل فولادی نورد گرم و یا کویل فولادی نورد سرد: کدام یک قوی تر می باشد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که به علت پردازش کویل فولادی نورد سرد در دماهای پایین از نظر سختی و مقاومت نسبت به فولاد نورد گرم قوی تر می باشد.

 

آیا فولاد نرم گرم مستعد زنگ زدگی می باشد یا نه؟

پاسخ به این سوال بلی می باشد به علت اینکه این محصول فولادی دارای لایه پوششی نمی باشد امکان زنگ زدگی و خوردگی آن بیشتر می باشد البته برای جلوگیری از این فرایند می توان از عملیات های رنگ کاری به عنوان لایه ی پوششی استفاده کرد.

 

جمع بندی

ما در این مقاله به کویل های فولادی نوردگرم پرداختیم با اینکه ساخت کویل فولادی نورد گرم نسبت به کلاف فولادی نورد سرد دارای مراحل ساخت راحتی تری بود اما از قطعات مصرفی پر کاربرد در صنایع مختلف می باشد. حتما در صورت انتخاب کویل های فولادی نورد گرم به کیفیت مواد به کار رفته در آن توجه فرمایید.

همواره می توانید جهت خرید انواع ورق فولادی و اطلاع از قیمت انواع ورق های گرم با کیفیت با کارشناسان مجموعه بازرگانی پلیت استیل یک در ارتباط باشید.