13 تفاوت عمده فولاد و استیل ضد زنگ

تفاوت عمده ورق فولادی و ورق فولادی ضد زنگ یا استنلس استیل

بررسی تفاوت های عمده فولاد و فولاد ضدزنگ یا استنلس استیل 

فولاد چیست؟

آلیاژی که عناصر سازنده آن آهن و کربن می باشد که آهن جزء عناصر پایه و اصلی آن محسوب می شود. میزان درصد کربن در فولاد ها متغیر بوده و در سه دسته بندی فولاد کم کربن، کربن متوسط و فولاد پرکربن قرار می گیرند. که هرکدام براساس نیاز و کاربرد هایی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

فولاد کربنی چیست؟

فولاد کربنی همان گونه که مشخص می باشد دارای عنصر کربن بوده که درصد آن بین بازه 0.05 تا 2.1 می باشد هر چه قدر درصد کربن فولاد بالاتر باشد امکان ماشینکاری افزایش یافته و در مقابل انعطاف پذیری آن بصورت قابل توجهی کاهش می یابد به عبارت دیگر تعریف فولاد کربنی از زبان انجمن معتبر آهن و فولاد آمریکا که یکی از بهترین منابع در زمینه فولاد می باشد بدین صورت است که:

*حداقل مقداری برای عناصر کروم، کبالت، مولیبدن، نیکل، نیوبیوم، تیتانیوم، تنگستن، وانادیم، تعیین نشده باشد.

*مقدار مسی که در فولاد وجود دارد باید حداقل 0.04 باشد.

*حداکثر مقادیر آلیاژی که برای عنصر منگنز، سیلیسیم و مس در نظر گرفته شده است به ترتیب 1.65و 0.6 و 0.6 درصد است .

ورق های فولادی

استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ چیست؟

استنلس استیل که به فولاد ضد زنگ نیز معروف می باشد یکی از محصولات فولادی مهم در برابر خوردگی و زدگی می باشد که مقاومت بالایی ارائه می نماید. هم چنین می توان با افزایش کروم مقاومت و استحکام استنلس استیل در برابر خوردگی را افزایش داد. استنلس استیل از کاربرد های مختلفی برخوردار است و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد که می توان به ساختمان سازی، ظروف آشپزخانه، وسایل جراحی و پزشکی و نیز استفاده در کارخانه های بزرگ صنعتی همچون ماشین سازی و پالایشگاه و پتروشیمی اشاره کرد. همچنین ورق استنلس استیل در تصفیه آب و فراورده های غذایی بسیار پرکاربرد می باشد.

فولاد استنلس استیل یا فولاد ضدزنگ

مزایای فولاد کربنی چیست؟

 • دارای استحکام و مقاومت بالایی هستند.
 • از لحاظ اقتصادی نسبت به سایر محصولات فولادی مقرون به صرفه هستند.
 • در برابر سایش مقاوم می باشند.
 • در برابر ضربه دارای مقاومت هستند
 • قابل بازیافت می باشند و با محیط زیست سازگاری بیشتری دارند.

معایب فولاد کربنی چیست؟

*به علت داشتن درصد کربن بالا از انعطاف پذیری کمتری برخوردار هستند.

*برای جلوگیری از زنگ زدگی باید از لایه پوششی و ضد زنگ استفاده شود.

مزایای استنلس استیل چیست؟

 • در برابر دماهای مختلف مقاومت بالایی دارند.
 • تنوع استنلس استیل زیاد می باشد.
 • با دوام و بسیار مستحکم هستند.
 • شرایط نگهداری راحت تری دارند و به آسانی تمیز می شوند.
 • از ماندگاری بالا و هزینه تعمیرات نسبتا پایین تری برخوردار هستند.
 • سازگار با محیط زیست می باشند.

معایب استنلس استیل چیست؟

*از قیمت ها نسبتا بالایی برخوردار هستند.

*برای اینکه مناسب استفاده و مصرف باشند نیازمند تجهیزات و تکنیک های خاصی می باشند.

فولاد کربنی و استنلس استیل نسبت به هم دارای تفاوت هایی می باشند که باهم چند نمونه از آن ها را مرور می کنیم:

13 تفاوت عمده فولاد و فولاد ضد زنگ:

1- تفاوت فولاد و استنلس استیل در ترکیبات شیمیایی

نسبت ترکیبات شیمیایی در فولاد و استنلس استیل متفاوت بوده و بعضی ترکیبات شیمیایی در فولاد بیشتر و در استنلس استیل کمتر می باشد و بالعکس بعضی ترکیبات در استنلس استیل  بیشتر و در فولاد کمتر می باشد. 

2- تفاوت فولاد و استنلس استیل در خواص مغناطیسی

خاصیت مغناطیسی در فولاد به نسبت استیل بیشتر می باشد که به همین علت استفاده از استیل در تجهیزات حساس که خواص مغناطیسی نیاز نمی باشد بیشتر کاربرد دارد.

3- تفاوت فولاد و استنلس استیل در ظاهر

از لحاظ ظاهری فولاد دارای سطوح تیره و کدر می باشد اما در مقابل استنلس استیل ها از ظاهری صاف و براق بهره می برند که سبب کاربرد فراوان آن ها در صنعت هایی که نیاز به تزئین میباشد شده است.

4- تفاوت فولاد و فولادضد زنگ در استحکام

استنلس استیل به علت داشتن درصد کربن پایین تر از استحکام کمتری نسبت به فولاد می باشد از همین رو در سازه ها و محیط هایی که به استحکام و دوام بالا نیاز باشد فولاد بیشترین کاربرد را دارد.

5- تفاوت فولاد و استنلس استیل مقاومت در برابر خوردگی

مقاومت در برابر خوردگی استیل از فولاد بیشتر می باشد که علت آن مربوط به درصد بالای کروم از کربن است که باعث ایجاد لایه محافظ در سطح استیل می شود. از مهمترین خصوصیات کروم هم می توان به مقاومت در برابر زدگی و خوردگی اشاره کرد.

6- تفاوت فولاد و استنلس استیل در قیمت

استنلس استیل به علت داشتن مراحل پردازش پیچیده و ویژگی های منحصر بفرد از قیمت بالاتری نسبت به فولاد برخوردار است. اما فولاد از لحاظ قیمتی مقرون به صرفه بوده و نسبت به نیاز به راحتی قابل تهیه می باشد.

7- تفاوت فولاد و فولاد ضدزنگ در نوع کاربرد

طیف کاربرد فولاد بیشتر در ساخت وساز، صنعت و ماشین آلات می باشد. ولی استنلس استیل ها به علت داشتن خصوصیاتی مانند مقاومت در برابر خوردگی و زیبایی در تجهیزات ورزشی، لوازم دکوری و آشپزخانه و صنعت پزشکی کاربرد دارند.

8- تفاوت فولاد و استنلس استیل در ماشینکاری

به علت استحکام استنلس استیل در برابر خوردگی از ماشینکاری سخت تری نیز نسبت به فولاد بهره می برد و در مقابل ماشینکاری فولاد به نسبت سهل و آسان می باشد.

9- تفاوت فولاد و فولاد ضد زنگ در جوشکاری

به طور کلی جوشکاری فولاد آسان تر می باشد اما استنلس استیل به علت داشتن رسانایی حرارتی از قابلیت جوشکاری سخت تری برخوردار بوده که سبب تاب برداشتن و خمش استیل موقع جوشکاری می شود.

10- تفاوت فولاد و استنلس استیل در قابلیت بازیافت

با اینکه هردو فولاد و استنلس استیل دارای قابلیت بازیافت هستند اما بازیافت استنلس استیلل به نسبت راحت تر می باشد به عنوان مثال فولاد ضد زنگ برای بازیافت نیازمند تجهیزات و فرآیند های پیچیده تری می باشد.

11- تفاوت فولاد وفولاد ضد زنگ در سطح و دوام

استنلس استیل اکثرا دارای سطح صاف، درخشان و صیقلی هستند اما فولاد می تواند از سطح خشن، کدرو مات نیز بهره ببرد. همچنین به علت داشتن ویژگی هایی، استیل دارای ماندگاری و دوام بالایی می باشد و در انواع دماهای محیطی شرایط خود را حفظ می کند اما فولاد برای اینکه دچار زنگ زدگی نشود نیازمند  نگهداری و استفاده از لایه ی پوششی می باشد.

12- تفاوت فولاد و فولاد ضدزنگ در برابر حرارت

مقاومت در برابر حرارت فولاد نسبت به استنلس استیل پایین بوده ودر صورت قرار گرفتن در معرض حرارت زیاد امکان اینکه دچار تغییر شکل شده و معوج شود وجود دارد اما استنلس استیل بدون از دست دادن استحکام در برابر حرارت بسیار مقاوم می باشد.

13- تفاوت فولاد و استنلس استیل در تاثیرات محیطی

استیل به نسبت فولاد سطوح مقاوم تری در برابر خوردگی دارد که همین ویژگی سبب ایده آل شدن استیل برای استفاده در مکان هایی که ظاهر اهمیت دارد شده است مانند لوازم خانگی و آشپزخانه. ولی در مقابل فولاد برای داشتن مقاومت سطح در برابر خوردگی نیازمند ایجاد لایه های اضافی می باشد.

 

جمع بندی

همان گونه که اشاره شد فولاد و استیل دارای مزایا و معایبی هستند اما با این حال از ابزارهای مهم در صنایع گوناگون محسوب می شوند. مثلا استنلس استیل به علت داشتن ظاهری جذاب و صیقلی بیشتر برای مصارف تزئینی کاربرد داشته اما در مقابل فولاد بیشتر در صنعت ماشین آلات و کشاورزی کاربرد دارد. باهم به تفاوت های فولاد و استنلس استیل نیز پرداختیم و مشخص شد که نسبت به هم از نظر مقاومت، استحکام و ماشینکاری متفاوت هستند. که هر کدام برای مصارف مختلفی کاربرد دارد. جهت دریافت اطلاعات و توضیحات تکمیلی نسبت به قیمت ورقهای استنلس استیل و رقهای فولادی می توانید با کارشناسان ما در مجموعه بازرگانی پلیت استیل یک در تماس باشید.