تفاوت ورق فولاد مبارکه و فولاد گیلان

تفاوت ورق های فولادی تولید شرکت فولاد و مجتمع فولاد گیلان

ورقهای فولادی دو شرکت فولاد مبارکه و مجتمع فولاد گیلان چه تفاوتی با هم دارند؟ 

ورق سیاه چیست؟

ورق هایی که طی فرآیند نورد گرم بوجود می آیند و به علت داشتن ظاهری تیره و کدر بعد از فرآیند نورد، ورق سیاه نامیده می شوند. ورق سیاه را می توان در دو دسته معمولی و صنعتی تقسیم بندی کرد که از مهم ترین آن ها می توان به ST37 و ST52 اشاره کرد. که کاربرد های فراوانی در صنعت ساختمان و صنایع سنگین دارد. از ویژگی های مهم ورق سیاه می توان از جوش پذیری بالا، شکل پذیری مطلوب و استحکام و سختی بیشتر نام برد. تولید ورق سیاه به نسبت راحت تر بوده و از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه می باشد.

ورق سیاه فولادی

ورق فولادی ST37: به روش نورد گرم تولید و در دسته بندی ورق های سیاه قرار می گیرد، که دارای کربن کمتری می باشد. این ورق از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بوده و دارای خواص مکانیکی و شیمیایی مطلوبی می باشد،که استحکام بالایی ارائه می نماید به سبب همین مشخصه ها جزء گزینه های ایده آل برای ساخت و ساز می باشد.

ورق فولادی ST52: به روش نورد گرم تولید و دارای کربن کمتری بوده اما در مقایسه با ورق  ST37 از مقاومت و استحکام بالایی بهره می برد که از ویژگی های منحصر به فرد آن می توان از قابلیت جوشکاری، قابلیت ارتجاعی بالا و مقاومت در برابر خمش و پیچش نام برد. استاندارد رایجی که در کشور ما ساخته میشود استاندارد گرید ST52 است که استاندارد DIN آلمان می باشد. از کاربرد های ورق ST52 می توان به انواع ساخت سازه ها، دکل های ارتباطی، صنعت نفت و پتروشیمی اشاره کرد.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

شرکت فولاد مبارکه

از بهترین و بزرگترین شرکت های تولید ورق فلزی و فولادی در داخل کشور شرکت فولاد مبارکه می باشد که در شهر مبارکه در اصفهان واقع شده است. تاسیس این شرکت مصادف با دوران جنگ تحمیلی مربوط به سال 1360 می باشد. با این که در زمان جنگ تحمیلی امکان عملیات اجرایی آن بسیار سخت بود اما صنعتگران به کار خود ادامه دادند تا این که در نهایت در سال 1370 اولین واحد فولادی این کارخانه راه اندازی شد. بعد از طی شدن مراحل پایانی در نهایت در سال 1370 خط تولید این کارخانه به صورت رسمی افتتاح شد. انواع محصولات فولادی در این مجموعه تولید و به بازار عرضه می شود.

ورق سیاه شرکت فولاد مبارکه

شرکت فولاد مبارکه از اصلی ترین تولید کنندگان ورق سیاه فولادی می باشد که ورق سیاه در این مجموعه به روش نورد گرم و در استانداردهای مختلف تولید و به بازار عرضه می شود. از مهمترین تولیدات فولادی سیاه مجموعه فولاد مبارکه ST37 و ST52 می باشد. که دارای کیفیت بالا و مرغوبیت مطلوبی می باشد. و مربوط به استاندارد DIN آلمان، که جزء مهم ترین استاندارد های موجود است، می باشد.

شرکت فولاد گیلان

مجتمع فولاد گیلان

از بزرگترین و مهم ترین تولیدکنندگان واحد های نورد فولاد در کشور که در سال 1382 تاسیس گردیده است. این مجتمع در شهرک صنعتی شهر رشت قرار دارد. در این مجموعه هم محصولات فولادی نورد گرم و هم محصولات فولادی نورد سرد تولید می شود، که سالانه به دارای ظرفیت تولید 5/2 میلیون تن نورد گرم و 500 هزار تن نورد سرد می باشد. این مجموعه جزء شرکت های بروز و مجهز به انواع تجهیزات نورد می باشد. هم چنین ورق نوردی این مجموعه از کیفیت بالایی برخوردار بوده و آن را هم رده با کیفیت های برتر جهانی قرار می دهند.

ورق سیاه شرکت فولاد گیلان

ورق سیاه گیلان تحت عملیات های فشار بالا و طی فرآیند نورد گرم تولید می شود. ورق سیاه تولیدی در این مجموعه با استاندارد DIN 17100 آلمان و گرید ST37 که مربوط به صنعت ساخت و ساز می شود می باشد. ورق سیاه تولیدی مجتمع فولاد گیلان دارای ضخامت بین 2 تا 16 میلی متر و عرض آن بین 600 تا 1420 میلی متر می باشد. همچنین این محصول فولادی به علت تولید در دمای بالای 930 درجه دارای سطح خشن و ظاهری تیره می باشد.

تفاوت ورق سیاه مجتمع فولاد مبارکه با شرکت فولاد گیلان

ورق های سیاه تولیدی در این مجموعه ها از نظر مشخصات و خصوصیاتی نسبت به هم دارای تفاوت هایی هستند.

  1.  ورق های این دو مجموعه از نظر ضخامت و عرض نسبت به هم تفاوت دارند.
  2. ورق های سیاه تولیدی در مجموعه فولاد گیلان نسبت به فولاد مبارکه دارای سطح ظاهری روشن تری بوده ولی سطح ظاهری ورق فولاد مبارکه تیره و کدر تر می باشد.
  3. از لحاظ اقتصادی ورق تولیدی در مجتمع فولاد گیلان از قیمت کمتری نسبت به فولاد مبارکه بهره می برد.
  4. نحوه بسته بندی در برخی موارد در این دو کارخانه با هم تفاوت دارد. از نظر سایز و ابعاد نیز شرکت فولاد مبارکه از درصد خطای کمتری نسبت به مجتمع فولاد گیلان برخوردار است.

عوامل موثر در تعیین قیمت ورق سیاه

شاید مهمترین دغدغه ای که برای خریداران حائز اهمیت بوده و همیشه در هنگام خرید نسبت به آن توجه دارند مربوط به قیمت ورق سیاه می باشد از جمله مهمترین عوامل در قیمت این ورقهای سیاه فولادی:

از عواملی که مربوط به کارخانه های تولید کننده ورق سیاه می باشد می توان به ابعاد و ضخامت تولیدی ورق، گرید و استانداردهای تولیدی کارخانه، نحوه تولید و خاصیت مکانیکی و شیمیایی اشاره کرد. اما بعضی از عوامل خارجی نیز در تعیین قیمت ورق سیاه تاثیر دارند که می توان به نوسانات ارزی، قیمت روز آهن و فولاد، قیمت جهانی اسلب و میزان عرضه و تقاضا اشاره کرد.

مجموعه بازرگانی پلیت استیل یک با سابقه ی بیش دو دهه در زمینه انواع ورق های فولادی می باشد، که شما مشتریان و همراهان گرامی مجموعه بازرگانی پلیت استیل یک می توانید جهت دریافت مشاوره و قیمت انواع ورق های سیاه با کارشناسان فروش مجموعه ما در تماس باشید. و یا می توانید در قسمت نظرات سوالات خود را مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما باشند.

جمع بندی

با هم به ورق سیاه تولیدی در شرکت فولاد مبارکه و مجتمع فولاد گیلان پرداختیم و با تفاوت های آن ها نیز آشنا شدیم. البته لازم به یادآوری می باشد که کیفیت تولیدی در هر دو مجموعه فولاد مبارکه و فولاد گیلان از کیفیت بالایی برخوردار می باشد و هردو توسط اسلب های فولادی تهیه و تولید می شوند. اما به نسبت کیفیت ورق سیاه فولادی شرکت فولاد مبارکه دارای کیفیت بالاتری می باشد که همین موضوع سبب اختلاف قیمتی ورق تولیدی در این مجموعه ها شده است.