رنگ آمیزی ورق های گالوانیزه

رنگ آمیزی ورق های گالوانیزه

رنگ کردن ورق های گالوانیزه

 رنگ آمیزی ورق های گالوانیزه پس از انکه این ورق های گالوانیزه پس از طی فرآیند های مختلفی تولید می شوند انجام میشود. برای اینکه این ورق های گالوانیزه دارای ظاهری جذاب باشند و مقاومت آن ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی افزایش یابد از عملیات رنگ کردن برای ورق های گالوانیزه استفاده می شود. رنگ کردن ورق های گالوانیزه برای اینکه کیفیت بالایی داشته باشد باید با دقت و حساسیت خاصی انجام شود.

ورق های گالوانیزه رنگی به علت خصوصیات ظاهری و خواص مکانیکی که دارند در صنعت های مختلف مورد استفاده می باشند. در ادامه با هم درباره ی روش رنگ کردن و مشخصات رنگ ورق های گالوانیزه صحبت خواهیم کرد لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

انواع رنگ های ورق گالوانیزه

برای رنگ کردن ورق های گالوانیزه نمی توان از هر نوع رنگی استفاده کرد. زیرا همه رنگ های موجود در بازار به خوبی به ورق های گالوانیزه نمی چسبند و بعد از رنگ کاری امکان کنده شدن آن وجود دارد و یا ورق گالوانیزه رنگ شده از کیفیت مطلوبی برخوردار نمی باشد به همین خاطر رنگی که برای ورق گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد از مهمترین رنگ هایی که برای رنگ کردن ورق های گالوانیزه می توان استفاده کرد رنگ گالواکوت و اسپری زینک می باشد.

رنگ گالواکوت برای رنگ کردن ورق گالوانیزه

یکی از مهمترین و بهترین رنگ هایی که برای رنگ کردن ورق های گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد رنگ گالواکوت نام دارد. این رنگ نیازی به آستر ندارد و در یک مرحله و به سادگی قابل انجام می باشد. رنگ گالواکوت بر روی انواع ورق های سرد و گرم گالوانیزه استفاده می شود.

استاندار این رنگ ASTM D3359 آمریکا می باشد که میزان چسبندگی رنگ را مورد ارزیابی قرار می دهد. این نوع رنگ از معدود رنگ های سازگار با محیط زیست می باشد. از ویژگی های مهم رنگ گالواکوت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* این رنگ حلال بوده و بدون بو می باشد.

*جزء رنگ هایی می باشد که قابلیت چسبندگی فوق العاده بالایی دارد.

*طیف رنگی آن گسترده می باشد.

*در برابر انواع تغییرات محیط و جوی مقاوم می باشد و استحکام بالایی از خود نشان می دهد.

*مقاومت بالایی در برابر اشعه UV خورشید  ارائه می نماید.

*این رنگ بسیار سریع خشک می شود و در مقابل خط و خش بسیار مقاوم می باشد.

مراحل رنگ کردن ورق گالوانیزه

ورق های گالوانیزه به دو صورت اتوماتیک و دستی رنگ آمیزی می شوند که در هر دو روش، ورق های گالوانیزه قبل از رنگ شدن باید سطوح آن ها بطور کامل از هرگونه آلودگی و چربی زدوده شود و یا اگر لایه ای اضافه و رنگ از قبل بر روی آن وجود دارد با استفاده از سمباده بصورت کامل پاک شده و سطح آن یکدست و صاف شود.چربی زدایی و پاک کردن سطح ورق گالوانیزه برای رنگ کاری

ورق های گالوانیزه که بصورت اتوماتیک رنگ آمیزی می شوند دارای سطوح ظاهری براق و صیقلی نسبت به روش دستی که توسط نیروی انسانی انجام میشود هستند. به هر حال در هر دو روش رنگ آمیزی باید دقت و نظارت کافی صورت بگیرد تا ورق گالوانیزه رنگ شده از کیفیت بالایی برخوردار باشد. بعد از اینکه سطح ورق از هرگونه چربی و شوری پاک شد.

برای پاک کردن نهایی و از بین بردن ریزه های موجود، ورق گالوانیزه با استفاده از اسید شسته می شود تا سطح آن کاملا صاف و هموار شود بعد طی کردن این مراحل نوبت آن است تا ورق گالوانیزه نست به خط و خش مقاوم شود برای این کار از پرایمر پایه لاتکس استفاده می شود که بعد از آن مدتی ورق گالوانیزه به حال خود رها می شود تا پرایمر آن بصورت کامل خشک شود.

پاک سازی و چربی زدایی سطح ورق های گالوانیزه برای رنگ کاری

رنگ کاری ورق گالوانیزه به صورت دستی

که پس از این مرحله با استفاده از فرچه یا اسپری یک لایه رنگ مخصوص گالوانیزه بر روی ورق و سطح پرایمر زده می شود. و بعد از سپری شدن تقریبا چندین ساعت لایه ی دوم رنگ مخصوص گالوانیزه بر روی ورق زده می شود که در نهایت پس از خشک شدن، ورق گالوانیزه مورد بررسی و تعیین کیفیت رنگ آمیزی قرار می گیرد، که در صورت داشتن کیفیت مناسب نشانگر آن می باشد که کلیه مراحل بالا بصورت کامل و دقیق رعایت شده است.

مزایای رنگ کردن ورق گالوانیزه

رنگ کردن ورق های گالوانیزه هم ظاهری زیبا و جذاب به آن می بخشد و هم مقاومت آن در برابر عوامل محیطی و جوی را افزایش می دهد. همچنین رنگ کردن ورق های گالوانیزه باعث طولانی شدن عمر ورق و خاصیت ضد خط و خشی آن می شود. رنگ های ورق گالوانیزه از خاصیت پوشش نانو بهره مند هستند که بسیار نازک و شفاف هستند، و از نقاط حساس ورق های گالوانیزه مانند سوراخکاری و جوشکاری در برابر حوادث محافظت می نماید. برای بهره مندی از مزایای رنگ ورق گالوانیزه نیازمند آن می باشد که رنگ کاری ورق های گالوانیزه با کیفیت بالا و رعایت نکات اصولی صورت پذیرد .

تفاوت ورق رنگی با ورق گالوانیزه

ورق های رنگی با توجه به اینکه در زیر مجموعه ورق های گالوانیزه قرار می گیرند اما نسبت به هم دارای تفاوت هایی نیز می باشند که مهمترین آن مربوط به نوع کاربرد این دو ورق می باشد. ورق های گالوانیزه بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند اما ورق های رنگی با توجه به خصوصیات و مشخصات ظاهری که دارند بیشتر جنبه تزیینی داشته و برای ساخت لوازم خانه و آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند. ورق های گالوانیزه در قیمت و سایر مشخصات مانند وزن با ورق های رنگی متفاوت می باشند.

جمع بندی

همانطور که باهم مرور کردیم رنگ کردن ورق های گالوانیزه امکان پذیر می باشد اما برای رنگ کردن آن های نیاز به رنگ مخصوص ورق گالوانیزه می باشد و از هر رنگی برای رنگ کردن ورق گالوانیزه نمی توان استفاده کرد.

 علت رنگ کردن ورق های گالوانیزه به منظور زیبایی و افزایش مقاومت و استحکام ورق در برابر خوردگی و زنگ زدگی می باشد. و همان گونه که در قسمت بالا اشاره کردیم مهمترین رنگ ورق های گالوانیزه رنگ گالواکوت می باشد.

شما همراهان عزیز و گرامی مجموعه بازرگانی پلیت استیل یک همواره می توانید برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع ورق های رنگی و گالوانیزه با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی فرمایند.