ورق های آجدار پرسی و فابریک چه تفاوت هایی دارند؟

تفاوت ورق آجدار(چکرپلیت) پرسی و آجدار فابریک چیست؟

ورق آجدار فابریک و پرسی چیست؟ بررسی تفاوت های ورق آجدار فابریک و پرسی

 ورق های آجدار یا همان چکر پلیت به روش نورد گرم تولید شده و در کاربرد های ضد لغزشی مورد استفاده قرار می گیرد. ورق های اجدار بر روی سطح خود دارای برجستگی هایی می باشد که بصورت اشکال گوناگون مانند عدسی, بادامی، لوزی و یا الماسی می باشد. ورق آجدار معمولا از ورق های ST37  بوجود می آید اما گاها از فولاد ST52-3 و ST 44-2 و یا از سایر آلیاژها نیز تشکیل می شود.

 در ساخت ورق آجدار شمش ها و اسلب های فولادی را تحت حرارت بالا  قرار می دهند تا از سطح آن ها کاسته شده و با افزایش طول مواجه گردند. پس طی این مرحله برای رسیدن به ضخامت مورد نظر اسلب های فولادی را درون غلتک های نورد قرار می دهند. و در نهایت وارد مرحله بسته بندی شده و به بازار عرضه می شوند. در این مقاله قصد داریم به انواع ورق آجدار از لحاظ روش تولید بپردازیم و کاربرد و مزایای آن ها را بررسی کنیم لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

ورق های آجدار از نظر روش تولید

همان طور که اشاره شد ورق های آجدار از جنبه های گوناگون نسبت به هم قابل قیاس هستند که یکی از این دسته بندی ها مربوط به روش تولید آن ها می باشد ورق های آجدار از لحاظ روش تولیدی به دو صورت ورق آجدار پرسی و ورق آجدار فابریک تقسیم بندی می شوند.

ورق آجدار پرسی چیست؟

ورق آجدار پرسی چیست؟

 

در ورق آجدار پرسی آج ها و برآمدگی های روی سطح ورق با استفاده از تجهیزات و دستگاهای مخصوصی تشکیل می شود این ورق از کیفیت بالایی برخوردار بوده و استحکام و سختی بالایی در برابر خوردگی از خود نشان می دهند. این ورق از وزن نسبتا بالایی برخوردار بوده و معمولا در ضخامت های 2 تا 10 میلی متر و ابعاد 1000 تا 2000 میلی متر تولید و به بازار عرضه می شود.

ورق آجدار فابریک چیست؟

ورق آجدار فابریک چیست؟

ورق آجدار فابریک در واقع از اتصال دو جزء بوجود می آید  بعد از اینکه ورق های فولادی درون کوره حرارت به ضخامت مورد نظر رسیدند شکل هایی که قصد استفاده از آن ها بر روی سطح ورق را دارند انتخاب کرده و آن ها را با ورق اتصال می دهند. که سبب افزوده شدن یک لایه آج به ورق می شود این ورق از سطح زیرین صاف و یکنواختی بهره مند می باشد. تولید داخلی این ورق برای اولین بار توسط شرکت فولاد مبارکه در سال 95 صورت پذیرفت و از نسخه های وارداتی آن می توان به کشورهای چین و روسیه اشاره کرد.

تفاوت های ورق آجدار پرسی و فابریک

ورق های آجدار پرسی و فابریک نسبت به هم دارای تفاوت هایی می باشند که این تفاوت ها  را می توان از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار دارد این تفاوت ها عبارتند از :

  • تفاوت از نظر شکل ظاهری
  • تفاوت از نظر قیمت
  • تفاوت از نظر وزن
  • تفاوت از نظر کاربرد

تفاوت شکل ظاهری ورق فابریک و پرسی:

شاید عمده تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک از نظر شکل ظاهری  باشد، در ورق آجدار پرسی برای حک کردن آج و برآمدگی بر روی سطح ورق از دستگاها و تجهیزات خاصی استفاده می کنند این عملیات در هر دو طرف ورق صورت می پذیرد. اما در ورق آجدار فابریک یک لایه آج به ورق اضافه شده و سطح پشتی آن کاملا صاف و صیقلی می باشد.

 تفاوت ورق آجدار فابریک و پرسی از نظر قیمت:

از مهمترین عواملی که در انتخاب مشتریان تاثیرگذار بوده و همیشه مد نظر میباشد هزینه و قیمت محصولات فولادی است که این موضوع در ورق آجدار فابریک و پرسی نیز مطرح می باشد. ورق های آجدار تولیدی به روش فابریک نسبت به ورق های آجدار پرسی از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

تفاوت وزنی ورق اجدار پرسی و فابریک:

از دیگر تفاوت های مهم ورق های آجدار فابریک و پرسی می توان به وزن این دو اشاره نمود. وزن ورق آجدار پرسی به علت اینکه ایجاد آج و برآمدگی با استفاده از دستگاه صورت می پذیرد و برخلاف ورق آجدار فابریک لایه ای به آن اضافه نمی شود از وزن پایین تری برخوردار می باشد. همچنین از عوامل تاثیر گذار در قیمت ورق آجدار پرسی و فابریک وزن آن ها می باشد.

تفاوت ورق اجدار و پرسی از نظر کاربرد:

دیگر تفاوت ورق های آجدار پرسی و فابریک مربوط به کاربرد آن ها می شود ورق های آجدار فابریک به علت برخورداری از استحکام و سختی بالا و وزن بیشتر، اکثرا در سازه های مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به مقاومت بالایی در برابر سایش و لغزش باشد. از موارد کاربرد ورق های آجدار فابریک می توان به سکوهای مترو  و پل های عابر پیاده اشاره کرد.

در مقابل از ورق های آجدار پرسی به علت اینکه از وزن و سختی کمتری بهره مند می باشند بیشتر در سازه های زیبایی کاربرد دارند از دیگر کاربرد های مهم  ورق آجدار پرسی می توان به موارد زیر اشاره کرد

*کف ماشین ها و پل های عابر پیاده

*پله های برقی

*سطوح لغزنده و شیب دار

 

ویژگی های ورق های آجدار

ویژگی های ورق های آجدار فولادی

ورق های آجدار از ویژگی های مختلفی بهره مند می باشد که از این ویژگی ها  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

*مقاومت و استحکام در برابر لغزش

*قابلیت تغییر شکل و انعطاف پذیری

* جوش پذیری بالا

* داشتن کاربردهای زیبایی

 

جمع بندی

ورق های آجدار از محصولات فلزی مهم در صنایع مختلف بوده که کاربردهای زیادی را دارند. در این مقاله با ورق آجدار پرسی و فابریک آشنا شدیم و آن ها را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دادیم این ورق ها از ارزش خرید بالایی بهره مند بوده و کارایی فوق العاده ای دارند. اینکه کدام ورق بهتر می باشد کاملا بستگی به نیاز و کاربرد ما دارد مثلا اگر جنبه زیبایی و تزئینی مهم باشد بهتر است از ورق آجدار پرسی استفاده کنیم اما اگر بحث استحکام و سختی بالاتر مطرح است ورق آجدار فابریک گزینه ایده آلی خواهد بود.

شما همراهان همیشگی مجموعه بازرگانی پلیت استیل یک همواره می توانید جهت دریافت مشاوره و استعلام قیمت انواع ورق آجدار با کارشناسان بخش فروش ما در ارتباط باشید تا پاسخگوی سوالات شما باشند.