انواع کویل فولادی با پوشش رنگی و کاربردها

انواع یا کلاف های فولادی پوشش رنگی کاربردها و مشخصات

کویل های فولادی با رنگ پوششی، نحوه پوشش دهی و کاربرد این کویل های فولادی

کویل فولادی با پوشش رنگی

کویل های رنگی پوششی با استفاده از ورق های گالوانیزه و گالوالوم و طی کردن مراحل پاکسازی سطح و ایجاد لایه پوششی از رنگ بصورت یک یا چند لایه و سپس فرآیند بازپخت و خنک سازی بوجود می آیند. کویل های رنگی به علت اینکه دارای ظاهری زیبا و براق هستند در کاربرد ها و صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم که با کویل های فولادی پوشش رنگی بیشتر آشنا شویم لطفا تا پایان ما را همراهی نمایید.

انواع کلاف فولادی با روکش رنگی

در تشکیل فولاد با پوشش رنگی از انواع ورق های سرد مانند گالوانیزه و گالوالوم استفاده می شود. در ادامه به توضیح انواع کلاف فولادی رنگی می پردازیم:

*کویل رنگی فولادی نورد سرد: فولاد نورد سرد مورد استفاده در کویل های رنگی پوششی دارای ظاهر صاف و براق می باشد که باعث حفظ عملکرد فولاد نورد سرد می شود. اما با این حال در صورتی که هر گونه خراش و آسیب دیدگی روی آن بوجود آید امکان زنگ زدگی آن بیشتر می شود از این رو کویل های رنگی نورد سرد بیشتر در مکان های که میزان حساسیت کمتر باشد مناسب تر است.

*کویل فولادی گالوانیزه از پیش رنگ شده

فولاد با روکش رنگی که فلز پایه آن فولاد گالوانیزه بوده دارای محبوبیت بیشتری بوده و کاربردهای فراوانی دارد، که هم شامل الکتروگالوانیزه و هم گالوانیزه گرم می شود. فولاد های گالوانیزه مورد استفاده در فولاد های رنگی توسط لایه ای از روی پوشانده شده که سبب محافظت و مقاومت فولاد رنگی در برابر زدگی و خوردگی می شود. از این نوع کویل فولادی رنگی به عنوان کویل PPGI نیز نام می برند. که از کابردهای آن می توان به ساخت لوازم خانگی و آشپزخانه و همچنین ساخت وساز در محیط هایی که بحث زیبایی مطرح است اشاره کرد.

 

*فولاد گالوانیزه با پوشش رنگی: در این روش از فولاد الکتروگالوانیزه به عنوان فلز پایه ی فولاد روکش رنگی استفاده می شود. در فولاد الکتروگالوانیزه ضخامت لایه ی پوششی روی ایجاد شده نازک بوده و برای استفاده در محیط هایی که از حساسیت بالایی برخوردار هستند زیاد مناسب نمی باشد. اما با این حال به علت بهره مندی از ظاهر جذاب و درخشان برای کاربردهای مانند ساخت انواع لوازم خانگی و دکوراسیون داخلی همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

*کویل گالوالوم با پوشش رنگی: از نام های دیگر فرایند پوشش دهی رنگی با گالوالوم می توان به PPGL اشاره کرد. در این روش از فولاد گالوالوم با پوشش آلیاژی AL-ZN به عنوان فلز پایه فولاد رنگی استفاده می شود. فولاد رنگی تشکیل شده با این روش دارای مقاومت عالی در برابر خوردگی بوده و امکان شکل پذیری راحت تری را دارا می باشد که سبب کاربرد های فراوان آن در صنایع مختلف شده است.

 

رنگ های رایج در کویل های فولادی با پوشش رنگی

کویل های فولادی با پوشش رنگی دارای تنوع رنگ های گوناگونی می باشند که به علت برخورداری از زیبایی و جذابیت سبب کاربرد های فراوانی شده است. در ادامه به چند مورد از رنگ های پرکاربرد آن ها اشاره می کنیم:

 

*آبی سیکنال کد (RAL 5005)

*قرمز شرابی کد (RAL 3005)

*سفید روشن کد (RAL 9003)

*سبز خزه ای (RAL 6005)

 

 نحوه اجرای فرآیند پوشش فولادی رنگی

برای اینکه عملیات پوشش رنگی بر روی فولاد اعمال شود فرایند های مختلفی مانند چربی زدایی، رنگ پوششی اولیه، خشک کردن، رنگ پوششی نهایی،  خشک کردن مجدد و در نهایت خنک سازی صورت می پذیرد. کلاف فولادی بصورت مدام با این روش پوشش داده می شود.

چه ویژگی هایی سبب استفاده و کاربرد فراوان کویل های فولادی رنگی شده است؟

از محصولات فولادی محبوب و دارای کاربرد فراوان می توان به فولاد پوششی رنگی اشاره کرد. این محصول فولادی به علت داشتن ویژگی هایی به محصولی پرمخاطب تبدیل شده است در ادامه به چند مورد از ویژگی آنها می پردازیم:

کاربرد فراوان: به علت برخورداری از ویژگی هایی مانند وزن کم و ظاهری زیبا و همچنین به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی دارای کاربرد های متنوعی در صنایع گوناگون می باشد.

 

حمل و نقل راحت تر و قیمت ارزان: از نظر جابجایی و حمل و نقل راحت تر می باشند و از لحاظ قیمتی نیز ارزان تر هستند.

 

نگهداری و تعمیرات: این محصولات فولادی به علت اینکه در برابر خوردگی دارای استحکام بالایی هستند کمتر دچار آسیب دیدگی شده و هزینه تعمیرات  و نگهداری آن چنانی ندارند.

 

سازگار با محیط زیست: کویل های فولادی پوشش رنگی دارای سازگاری بالایی با محیط زیست بوده و امکان بازیافت آن برای استفاده مجدد فراهم می باشد.

 

عملیات های اجرایی راحت تر: این محصولات فولادی دارای انعطاف بوده و امکان برش و خم کاری در آن ها به سهولت امکان پذیر می باشد و می توان در شکل های گوناگونی نسبت به کاربرد  مورد نظر آن را مورد استفاده قرار داد.

رنگ سفارشی: امکان سفارش دادن کویل های فولادی رنگی با رنگ دلخواه امکان پذیر می باشد که سبب استفاده بهینه از آن در کاربرد مورد نیاز می شود.

 

پوشش سخت: کویل های فولادی رنگی به علت داشتن پوشش خاص،  سختی بالایی را ارائه می نماید و سطح آن به سادگی دچار ترک و خوردگی نمی شود که سبب طول عمر بالای فولاد می شود.

 

خواص مکانیکی: کویل های فولادی رنگی به علت برخورداری از لایه ی پوششی سبب حفظ و بهبود خواص مکانیکی فولاد می شود که می تواند آن را در برابر انواع زده گی ها محافظت نماید.

 

قیمت کویل های فولادی با روکش رنگی

قیمت های کویل های فولادی رنگی نسبت به نوع فلز های پایه مورد استفاده مانند فولاد نورد سرد، فولاد گالوانیزه و فولاد گالوالوم متفاوت می باشد که در میان آنها ارزان ترین قیمت مربوط به فولاد نورد سرد می باشد. از عوامل دیگری که سبب تفاوت قیمت کویل های فولادی رنگی می شود نقاشی کویل های فولادی می باشد که از پوشش های رایج آن می توان به پلی استر، پلی استر اصلاح شده با سیلیکون، پلی استر با دوام بالا و پلی وینیلیدین فلوراید اشاره کرد که در میان آنها فولاد رنگی که در آن از پلی استر استفاده شده دارای قیمت ارزان تر و فولاد رنگی که در آن از پلی وینیلیدین استفاده می شود دارای قیمتی گران تر می باشد. در نهایت آخرین خصوصیتی که سبب تغییرات قیمتی در انواع فولاد با روکش رنگی می شود مربوط به روش های نقاشی می باشد در این روش دفعات پخت و تعداد قسمت های رنگ شده در قیمت کویل های فولادی با روکش رنگی موثر می باشد.

 

روش های نقاشی کویل های فولادی با روکش رنگی

روش های نقاشی در کویل های فولادی رنگی متفاوت بوده که هرکدام سبب ایجاد خصوصیات و ویژگی هایی در آن می شود در ادامه به روش های نقاشی این محصولات فولادی می پردازیم:

روش اول: اگر سطح بالایی فولاد دوبار مورد رنگ آمیزی قرار گیرد و سطح پشتی آن فقط یکبار رنگ آمیزی شود و فرایند پخت در آن دو دفعه تکرار شود رنگ پشتی آن به علت اینکه فقط یک لایه بوده امکان خوردگی و آسیب دیدگی در آن وجود دارد ولی از لحاظ چسبندگی دارای قدرت بالایی می باشد که برای ساندویچ پانل ها گزینه محبوبی به حساب می آید.

 

روش دوم: در این روش هر دو طرف بالایی و پشتی فولاد دوبار مورد رنگ آمیزی قرارگرفته ولی پخت آن فقط یک مرتبه می باشد. این روش دارای مقاومت نسبتا خوبی در برابر خراش و خوردگی می باشد. این فرآیند برای ورق های موجدار و ساندویچ پانل ها کاربرد دارد.

 

روش سوم:اگر قسمت بالایی و پایینی فولاد هم دو بار مورد رنگ آمیزی قرار بگیرد و هم دو مرتبه پخته شود استحکام و مقاومت بالایی در برابر خوردگی از خود بروز می دهد اما از قدرت چسبندگی آن تا میزان قابل توجهی کاسته می شود این کلاف فولادی بیشتر در ورق های موجدار کاربرد دارد.

 

نکات مهمی که در انتخاب کویل های فولادی رنگی باید نظر گرفت کدامند؟

 

قطعا عوامل بسیاری هستند که باید قبل از تهیه فولاد رنگی مورد بررسی قرار بگیرند که در ادامه به چند مورد از این موارد اشاره می کنیم:

 

هزینه و قیمت: مهم ترین عاملی که در تهیه کویل های فولادی رنگی مد نظر است مربوط به قیمت می باشد اگر از بودجه کمتری برخوردار هستید و کویل های فولادی رنگی با کاربرد شما سازگاری دارند بهترین گزینه برای کاربرد شما محسوب می شوند.

 محیط مورد استفاده: دیگر عاملی که حتما باید در نظر داشته باشید مربوط به مکان استفاده از کویل های فولادی رنگی می باشد. اینکه کویل فولادی مورد استفاده شما چقدر قابلیت مقاومت و خوردگی در برابر عوامل مختلف جوی و محیطی را دارا می باشد،

 مهم است.

 کیفیت: اگر حتما به استفاده از کویل های فولادی رنگی نیاز دارید قبل از هزینه باید به کیفیت آن توجه فرمایید چون بعضی از آن ها به سبب ارزان بودن از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند.

 

تهیه از مراکز معتبر: نه تنها در کویل های فولادی رنگی بلکه در تهیه انواع محصولات فولادی انتخاب مراکز معتبر حائز اهمیت می باشد که تضمین کننده ی محصول بوده و قابلیت ارائه خدمات پس از فروش را داشته باشد. همواره مجموعه بازرگانی پلیت استیل یک با بیش از دو دهه سابقه و برخورداری از کادری مجرب جزء مراکز معتبر برای تهیه انواع ورق های فولادی به خصوص ورق های فولادی رنگی محسوب می شود.

 

جمع بندی

کویل های فولادی رنگی از محصولات فولادی مقرون به صرفه که دارای کاربرد های فراوان در صنایع مختلف می باشد. این محصولات فولادی از طیف رنگی گسترده ای بهره مند بوده و مشتریان و مصرف کنندگان می توانند نسبت به کاربرد و نیازشان آن ها را در رنگ های مختلفی تهیه نمایند. همان طور که در این مقاله اشاره شد فولاد رنگی که پایه اصلی آن فولاد نورد سرد می باشد ارزان تر بوده و از کیفیت نسبتا پایین تر برخوردار می باشد.