از چه نوع ورق فولادی برای آب استفاده کنیم


ورق فولادی مناسب برای آب کدام است؟

ورقهای فولادی که قرار است در معرض آب قرار گیرند باید تا حد امکان در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم، و از دوام کافی جهت طول عمر بیشتر برخوردار باشند.حال این ورق های فولادی و فلزی جهت سقف سازی، ماشین آلات یا هر هدف دیگری که استفاده می شوند، بسیار مهم است که بتواند در شرایط مرطوب مقاومت کند.

خوردگی یا زنگ زدگی ورق های فولادی و دلیل اهمیت آن

اثرات نامطلوب خوردگی:

همانطور که همه می دانند فلزات فولادی در آب زنگ می زنند. چیزی که شاید به طور کلی به آن توجه نمیشود این است که خوردگی و زنگ زدگی می تواند مشکلات جدی برای هر نوع سازه فلزی ایجاد کند.

مشکلات اساسی که در مورد پدیده خوردگی ورق های فولادی باید در نظر گرفته شوند:

 1- خوردگی پیشرونده است:

زنگ زدگی و خوردگی گسترش می یابد، ساختار فولادی را تضعیف می کند و مقاومت و استحکام آن را ضعیف میکند. این یک فرآیند اکسیداسیون مداوم است که می تواند به طور موثر محصولات فولادی و در نتیجه سازه های فولادی ساخته شده را بسیار خطرناک و نا ایمن کند.

 2- خوردگی اجازه نفوذ آب را می دهد:

وجود خوردگی حتی در یک نقطه از ورق های فولادی، به آب اجازه ورود به ساختمان ها، ماشین آلات و سایر مناطق را می دهد. که این عامل در صورت وقوع می تواند آسیب جدی و خسارت های زیادی به سازه های داخلی، ماشین آلات و حتی بر سیستم های الکتریکی وارد کند.

 3- خوردگی ایمنی را به خطر می اندازد:

فولاد و فلز ضعیف شده می تواند کاملا ناامن باشد. حال این ورق های فولادی استفاده شده خواه سقف فولادی باشد، صفحه پایه فلزی یا محفظه دستگاه، یا حتی مبلمان فضای باز وقتی فلز ضعیف می شود، به طور بالقوه ناامن و خطرناک می شود.

 4- تعمیر یا تعویض خوردگی گران است:

خوردگی ممکن است فلز را کاملا بی فایده کند تا حدی که نیاز به تعویض داشته باشد و الزاما باید تعویض شود. اگر تا به حال یک مورد پیشرفته از خوردگی دیده باشید، می دانید که زنگ زدگی گسترده است و نفوذ آب به آن و عدم استحکام کافی آن رایج است. در نهایت کار به جایی می رسد که نمی توان آن را نادیده گرفت.نتیجه آنکه هزینه های تعویض این ورق های فلز فولادی می تواند بسیار گران باشد.

یک راه حل ساده میتواند استفاده از ورق یا پلیت گالوانیزه باشد

بهترین راه برای جلوگیری از خوردگی، استفاده از محصولات فلزی گالوانیزه، به ویژه برای فولاد نرم است. محصولات گالوانیزه با عنصر فلز روی پوشانده شده اند که در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است. فرآیند گالوانیزاسیون به طور موثر فلز را آب بندی می کند و پیشرفت هر گونه خوردگی را کاهش می دهد.

دلیل استفاده از محصولات گالوانیزه مانند سقف فلزی، RHS، لوله و سایر محصولات که بسیار مورد استفاده قرار می گیرند کاملا مبتنی بر دلیل علمی و تخصصی است. فولاد گالوانیزه مناطق و سطوح بسیار بزرگی را از خوردگی و زنگار محافظت می کند. حتی اگر بر سطح ورق های گالوانیزه فولادی خراش جزئی رخ دهد، نواحی کوچک خوردگی توسط پوشش روی متوقف می شود و از گسترش آن به بقیه سطح محافظت می شود.

در بخش صنعت کشاورزی، فلز گالوانیزه برای سالها و نسل‌ها یک ویژگی کاملا ضروری در هر ساختمان، هر سقف و بسیاری از انواع قطعات فوادی صنعت کشاورزی بوده است. این محصولات ساخته شده از ورق گالوانیزه پوشش بسیار سختی دارند و گاهی اوقات در شرایط خوبی برای چندین دهه ماندگاری دارند.

استفاده از پوشش های محافظ برای ورق های فولادی

همچنین از پوشش های قابل اعتماد برای جلوگیری از خوردگی و محافظت از فلزات و ورق های فولادی که در معرض آب و رطوبت هستند استفاده می شود. این پوشش های محافظ رنگ های خاصی هستند که فلز و ورق خام را در برابر آب و هوا و رطوبت اتمسفر آب بندی می کنند.

در علم متالورژی مدرن، رنگ‌ها مخصوص و بتونه کاری کردن فلزات فولادی بهترین روش هستند و تقریباً مانند فرآیند گالوانیزاسیون استفاده می‌شوند و باعث جلوگیری و کاهش گسترش خوردگی پلیت های فولادی می‌شوند.

فروشگاه بزگ و تامین کننده انواع ورق های فولادی و محصولات فلزی پلیت استیل یک طیف وسیعی از محصولات فلزی گالوانیزه و رنگ شده و همچنین محصولات فولادی نورد گرم را ارائه می دهد. اگر به دنبال این هستید که بهترین و مناسب ترین نوع ورق فولادی را برای کار و سازه مد نظر خود انتخاب و خرید نمایید با ما تماس بگیرید. می توانید با کارشناسان و تامین کننده گان پلیت استیل یک به صورت کاملا رایگان ارتباط برقرار کنید، مشاوره و راهنمایی بگیرید و بهترین انتخاب طرح های فولادی خود را از ما بخواهید.