انواع ورق های فولادی، کاربرد و استاندارد این شیت های فولادی


ورق فولادی یک نوع ورق فلزی میباشد که از فولاد ساخته میشود . این نوع ورق به علت داشتن خصوصیترهایی مانند سختی انعطاف پذیری و مقاومت در برابر خوردگی، در صنعت های مختلفی استفاده می شود.

انواع ورق فولادی :

1. ورق سیاه :

  یک نوع ورق فولادی میباشد که در فرآیندهای متفاوت صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این ورق تیره و ضخیم می باشد که به علت افزایش استحکام و سختی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه مواردی از ویژگی های ورق سیاه فولادی را با هم مرور می کنیم :

*برای تولید خاص مناسب است.

*به راحتی شکل می گیرد.

*استحکام بالایی دارد و قابل جوش است.

ورق سیاه فولادی را می توان بر اساس ویژگی،ترکیب مواد و همچنین ظاهر به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد. در ادامه به بررسی انواع ورق سیاه می پردازیم .

توضیحاتانواع ورق سیاه
در عرض 1000،1250،1500،2000طول نامحدود و ضخامت 1.5الی 15میلیمتر تولید می شوند.رول شده(کویل یا کلاف)
ورق های سیاه فابریک در ضخامت های 15میلی متر به بالا تولید می شوند و در هر سایزی قابل خرید ۱۲۰۰۰*۲۰۰۰ و۶۰۰۰*۲۰۰۰ و۶۰۰۰*۱۵۰۰ و۶۰۰۰*۱۰۰۰ و۲۵۰۰*۱۲۵۰ و۲۰۰۰*۱۰۰۰ است اما سایزهای بیشترین کاربرد را در مقایسه با ابعاد دیگر دارند.فابریک یا شیت

 

دو گرید مهم و معروف ST37 و ST52  برای ورق سیاه معمولی و صنعتی هستند. که STدر آنها نماد قدرت و عدد کنار آنها مقدار سختی را نشان می دهد.

کاربردهای استفاده از ورق سیاه :

  • ساخت وساز: این ورق تحت عنوان مادهای مقاوم برای تولید قطعات ساختمانی مانند بالکنها، دربها، زیرسازی ها و پنجره ها استفاده می شود.
  • خودروسازی: این ورق برای ساخت بدنه خودرو، قطعات جانبی مانند درجهبندیها و سمبلها، و همینطور جعبه های فضای موتور مورد استفاده قرار می گیرد.
  • لوله سازی: ورق سیاه برای ساخت لوله های گاز، آب، صنعتی و ساختارهای آب گریز مانند استخرها و مخازن مورد استفاده قرار می گیرد.
  • ماشین آلات: این ورق برای ساخت قطعات ماشینآلات مانند حلقهها، دیسکها، چرخها و قطعات در دسترس به مورد استفاده قرار می گیرد.
  • صنعت خانگی: این ورق برای ساخت میز و صندلیها، اجاق، لوازم آشپزخانه و اقلام دکورا سیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • امکان عایق بندی: ورق سیاه فولادی، تحت عنوان عایق برای حرارت و صدا نیز به کار گرفته می شود. این ورق در ساخت کابینتهای حرارتی و صوتی، سقفهای شنی و پوشش های دیوار به کار می رود .
  • مقاومت در قبال خوردگی: ورق سیاه فولادی، به علت پوششی طبیعی اکسیدی که داراست، بسیار مقاوم در برابر خوردگی میباشد. به این ترتیب، در جاهایی که امکان مقابله با خوردگی وجود دارد این ورق می تواند مصرف شود.

خلاصه ی بررسی نتایج ما(مجموعه پلیت استیل یک) نشان می دهد که ورق سیاه فولادی به جهت استحکام و قدرت بالا بسیار متنوع و پر کاربرد می باشد که در صنایع مختلف کاربرد دارد.

2. ورق فولادی آجدار یا چکر پلیت: 

ورقی می باشد که به وسیله فولادسازان برای به کار گیری در صنعت های گوناگون تولید می شود. این ورق ها به شکل های بزرگ و نازک عرضه می شوند و درزبان انگلیسی اصطلاحا چکر پلیت نامیده می شوند. جنس ورق های آجدار به صورت: آهنی،گالوانیزه، آلومینیوم و استیل می باشد.

ورق آجدار با نام های دیگری نیز شناخته می شود که عبارتند از ورق شطرنجی، ورق کف سازی و ورق برجسته که به شکل های متنوعی از جمله لوزی، بادامی، دایره ای، عدسی و قطره ای تولید می شوند. ورق فولادی آجدار به علت داشتن ویژگی های خاص خود، در صنعت های مختلفی مانند خودروسازی، صنعت دریایی و صنعت های معدنی مورد استفاده قرار میگیرد .

یکی از خصوصیت های اساسی ورق فولادی آجدار، مقاومت بالا در برابر فشار می باشد. به علت طراحی خاص این نوع ورق، قابلیت و امکان تحمل فشار و بارهای سنگین را دارا می باشد. این خصوصیت سبب می گردد که ورق فولادی آجدار برای به کار گیری در بناهایی مانند پل ها، ساختمان های بتنی و صنعت های پتروشیمی بسیار مناسب باشد.

ورق فولادی آجدار دارای مقاومت بالا در قبال خوردگی نیز میباشد. این خصوصیت به علت پوشش دهی مواد ضد اکسیداسیون می باشد که بر روی سطح آن وجو دارد. به همین علت، ورق فولادی آجدار می تواند در محیط خارجی و در شرایط جوی و آب و هوای نامساعد نیز مقاومت نماید.

ورق فولادی آجدار قابلیت و امکان اجرای فرایندهای حرارتی و سردکننده را نیز دارا میباشد. به معنای این که

میتوان آن را در برابر حرارت بالا یا پایین قرار داد و از آن تحت عنوان هدایت کننده حرارت بهره مند شد. همینطور،

میتوان این ورق را به طور انعطاف پذیر خم کرد و به شکل های مختلف از آن استفاده کرد.

ورق فولادی آجدار دارای وزن بسیار کمی میباشد، اما به علت سختی و مقاومت از استحکام بالایی برخوردار می باشد و برای به کارگیری در صنعت های گوناگون بسیار مناسب است.

در نهایت، ورق فولادی آجدار به علت قابلیت بازیافتی بودن، محصولی سازگار با محیط زیست است. این به معنای این است که می توان از این ورق ها در ساخت و ساز هایی که قابلیت بازیافت دارند استفاده کرد و در نهایت از پسماند های فلزی صرفه جویی کرد.

3. ورق فولادی ST52:

ورق فولادی ST52 یک فولاد آلیاژ کم کربن، قابلیت جوش پذیری و مقاوم در برابر ضربه و از جمله دمای زیر صفر می باشد.

ورق فولادی ST52 معمولاً با روش های حرارتی خاصی تولید می گردد تا خاصیت بالایی در مقابل سختی را ارائه نماید.

یکی از کاربردهای مهم ورق فولادی ST52 در صنعت ساختمان می باشد. هم چنین به خاطر ویژگی های منحصر به فردی که دارد، این نوع فولاد به خوبی در مقابل لرزش های ساختمان و سازه ها مقاومت می کند. و نیز به علت مقاومت در برابر ضربه و خوردگی برای به کار گیری در بعضی از قطعات خودروها و ماشین آلات نیز مناسب می باشد.

از سایر ویژگی های ورق فولادی ST52 می توان به مقاومت در برابر سایش، قابلیت و امکان جوشکاری، اکسیداسیون و امکان تشکیل و خم شدن برای ساخت و ساز قطعات دشوار اشاره نمود.

و در آخر، ورق فولادی ST52یکیاز مواد اولیه مهم در صنعت میباشد که در بسیاری از صنایع برای ساخت وساز قطعات سازه ای و ماشینی استفاده می شود.

4. ورق فولادی A516:

یک نوع ورق فولادی کربنی می باشد که در مرحله اول برای استفاده در مخازن تحت فشار جوش داده شده و برای استفاده در دمای متوسط یا پایین تر که سختی شکاف در آن مهم است در نظر گرفته شده است . ورق A516 با ویژگی هایی که دارد در صنعت نفت و گاز، پتروشیمی و صنعت های ساختمانی مورد استفاده قرارمی گیرد. باهم به چند مورد از ویژگی های ورق فولادی A516می پردازیم :

*ورق فولادی A516یکی از ورقهای فولادی با کاربردهای زیاد می باشد.

*ورق A516در چهار گرید 55،60،65،70 در دسترس می باشد. که پرکاربردترین آنها 60و65و70می باشد.

*خواص مکانیکی مثل استحکام کششی، مقاومت عملکرد و کشیدگی بوسیله یک آزمون کشش برای صفحات مشخص شود.

*ورق A516 گرید 60 : فولاد تحت فشار می باشد که مناسب برای انجام کارهایی با درجه حرارت متوسط و پایین می باشد.

این استاندارد از ورق فولادی بیشتر توسط تولید کنندگان دیگ بخار(بویلر) و مخزن تحت فشار مورد استفاده قرار می گیرد.این فولاد دارای جوش پذیری عالی می باشد. و در سازه های نفتی، دیگ های بخار، اتصالات، خط لوله و مخازن تحت فشار کاربرد دارد.

ورق A516 گرید 70 :

فشار کیفیت ورق فولاد برای استفاده در خدماتی که درجه حرارت آنها کم تر است. مناسب می باشد. این ورق توانایی عالی در جذب انرژی و تغییر شکل قبل از شکستن را دارا می باشد.

گرید 70نسبت به گرید 65 مقاومت کششی و نقطه تسلیم زیاد و نسبت به گرید 60 از کیفیت خاصیت جوشکاری و شکل پذیری بهتری دارا می باشد .

ازگرید 70 در ساختمان ها، پل ها، راه آهن، قطعات خودرو، لوله ساختمان، کانتینر و تیربرق استفاده می شود.

 

ورق A516گرید 65:

معمول ترین فولادی که در سراسر جهان به علت مقاومت در برابر ضربه و سایش مورد استفاده قرار می گیرد.ورق A516 گرید 65 می باشد .

به علت مقاومت بالایی که این گرید به دلیل داشتن نیکل است. باعث مقاومت در برابرخوردگی ناشی از مواد شیمیایی می شود.

کاربرد ورق A516 گرید 65 در شرکت های پتروشیمی، گاز، داروسازی، تجهیزات شیمیایی، صنعت کاغذ و مبدل های حرارتی می باشد .

5. ورق فولادی A283:

یک نوع ورق فولادی کربنی می باشد که در کاربرد های ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

این فولاد با استحکام کششی کم تا متوسط با شکل پذیری و جوش پذیری خوب است.

ورق فولادی A283 در چهار نمره A,B,C,D وجود دارد.که نمرات C و D برای استفاده ساختاری وعمومی مناسب می باشد.

تفاوت ورق های فولادی استاندارد SA283 و استاندارد A283 :

A283 علاوه بر ویژگی های ساختاری در دیگ های بخار و صفحات کشتی قابل استفاده می باشد. ولی SA283 فقط برای هدف های ساختاری و عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

A283 دارای شکل پذیری عالی و جوشکاری خوبی می باشد. ودر صنایع مختلف ساخت و ساز و ریل راه آهن مورد اسفاده قرار می گیرد. در ساخت انواع پیچ و پرچ که به هم جوش داده می شود مورد استفاده قرار می گیرد. که این شامل استفاده در مخازن، پل ها و سازه های صنعتی و تجاری است.

6. ورق های فولادی ضد سایش:

ورق فلزی ساخته شده از نوع خاصی فولاد می باشد که به گونه ای طراحی گردیده که در برابر سایش و ساییدگی مقاوم باشند.

ورق های ضد سایش،دارای سختی های 400،450،500،550،600 برینل(آزمون سنجش سختی ) می باشد اما گاهی می تواند بالاتر نیز باشد و براساس همین معیار نام گذاری می شوند.

به طور کلی می توان از مزایای به کارگیری از ورق فولادی ضد سایش به موردهای ذیل اشاره نمود:

  • مقاومت بالا در قبال سایش و خراشها مقاومت بالا در قبال زنگ زدگی مقاومت در قبال کارداران شیمیایی مقاومت در قبال تغییرات دما و حرارت
  • ورق فولادی ضد سایش یک ماده ساختاری می باشد که جهت استفاده در وضعیت دشوار و سخت سایشی تولید شده است. این نوع ورق منجر کاهش هزینه های حفظ و تعمیرات در صنعتهایی که با وضعیت دشوار طبیعی روبرو هستند می شود.

7. ورق فولادی پانچ: 

که به عنوان ورق سوراخ شده نیز شناخته می شود .یکی از روزمره ترین محصولات فلزی موجود در بازار می باشد. شکل سوراخ های آن بصورت گرد، الماس، مربع، اسلات، شش ضلعی و همچنین سفارشی می باشد. واز جنس آلومینیوم، فولاد نرم و فولاد ضد زنگ می باشد. ودر ساخت سیم، فیلتر، قفس، پارتیشن، سقف کاذب، سایبان، درشهرسازی و زیباسازی شهر، نیمکت پارک هاو….کاربرد دارد.

انواع ورق پانچ :

*ورق پانچ فولادی

*ورق پانچ گالوانیزه

*ورق پانچ استیل

*ورق پانچ آجدار

*ورق پانچ روغنی

*ورق پانچ رنگی

ابعاد ورق پانچ به جنس آن و اینکه در کدام کارخانه تولید شده است بستگی دارد.