ورق گرم و ورق سرد چیست ؟

ورق سرد و ورق گرم فولادی چیست؟

منظور از ورق گرم و ورق سرد چیست؟ چه تفاوت هایی دارند

ورق گرم چیست ؟

ورق گرم از پرکاربردترین ورق های فولادی که در صنعت های مختلف استفاده می شود ورق های نورد گرم و یا با نام عمومی تر ورق گرم می باشد. همانطور که از نامش مشخص می باشد نحوه تولید این ورق ها بصورت نورد گرم و در دمای بالاتر از دمای تبلور مجدد می باشد. نحوه تولید این ورق ها به این صورت می باشد که شمش های آهنی به صورت اسلب وارد خط تولید نورد گرم می شوند و اگر دمای آن به بیش از 1100 درجه سانتی گراد برسد انعطاف پذیر و فرم پذیرتر می شوند.

ورق گرم فولادی یا ورق نورد گرم

این نوع ورق ها برای اینکه به ضخامت مورد نظر برسند باید از غلتک هایی عبور داده شوند. از ورق گرم فولادی در بازار به عنوان ورق سیاه نیز نامبرده می شود چون پس از نورد و طی فرآیند های مختلف سطح آن به رنگ تیره و ظاهری خشن تغییر شکل پیدا می کند.

ورق گرم چه مزایایی دارد؟

ورق گرم فولادی چون با روش نوردی گرم تولید می شود، ویژگی مختلفی را دارا می باشد که مهمترین آن ها مربوط به انعطاف پذیری و شکل دهی راحت تر آن ها می باشد از دیگر ویژگی مهم ورق های گرم می توان به مقاومت کششی بالا، تنش داخلی کم تر و خاصیت چکش خواری بالای آن ها اشاره کرد. ورق های گرم بیشتر در محیط هایی مورد استفاده قرار می گیرند که نیازمند ابعاد و اندازه های بزرگی باشد و بحث زیبایی و ظاهری در آن مطرح نباشد. همچنین از ویژگی مهم دیگر ورق گرم می توان به قیمت پایین آن نسبت به ورق های سرد اشاره نمود.

 انواع ورق گرم فولادی

ورق گرم دارای انواع گوناگونی می باشد که مهمترین آن ST37و ST52 می باشد از دیگر ورق های گرم می توان به ورق گرم HB و ورق گرم C  اشاره کرد.

ورق فولادی ST37:

  این ورق از نوع فولاد کم کربن می باشد که به سبب همین مشخصه قابلیت جوش پذیری و سایر خواص مکانیکی آن بیشتر می باشد. از مهمترین معایب ورق  ST37 میتوان به وزن بالای آن به نسبت سایر ورق های فولادی اشاره کرد. این ورق بیشتر در ساخت سوله ها و صنعت ساختمان سازی کاربرد دارند.

ورق فولادی ST52:

ورق St52 برخلاف ورق فولادی ST37 کربن بالاتری را دارد که به همین علت از قابلیت جوش پذیری کمتری بهره می برد. ورق فولادی ST52 مقاومت بالایی در برابر فشارهای کششی از خود نشان می دهد. از کاربرد ورق ST52 میتوان به استفاده در صنعت پتروشیمی و ساخت انواع مخازن اشاره کرد.

ورق های گرم چه کاربرد هایی دارند؟

ورق های گرم فولادی به علت خصوصیات مکانیکی و شیمیایی که دارند در صنایع مختلف کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرند. که با هم چندین مورد از کاربردهای ورق های گرم را مرور می کنیم:

*ساخت انواع لوله های نفتی و گازی

*صنعت دریانوردی

*صنعت خودروسازی و قطعات حمل ونقل

*ساخت انواع مخازن و تانکر های نفتی و آبی

ورق سرد فولادی چیست؟

ورق سرد به ورقی گفته می شود که به روش نورد سرد تولید می شود که در واقع ورق نورد سرد فولادی نام دارد و در بازار همان ورق سرد نام برده میشود. ورق سرد برخلاف ورق گرم دارای ظاهری زیبا و سطح صاف و صیقلی است و به علت شرایط ظاهری و خصوصیات هایی که دارد بیشتر در ساختارهای عمومی و سبک که به دقت و کارایی عمل بالایی نیاز دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

از ورق سرد به علت اینکه عملیات روغنی کاری خاصی را طی می کند به عنوان ورق روغنی نیز نامبرده می شود. روش تولید ورق سرد به این صورت می باشد که ورق هایی که دارای ضخامت بالایی هستند به وسیله فشاری که توسط غلتک ها به آن ها وارد می شود باعث نازک تر شدن آن ها می شوند. تولید ورق سرد معمولا در دمای پایین و دمای محیط صورت می گیرد.

ورق سرد چه مزایایی دارد؟

ورق هایی که به روش نورد سرد تولید می شوند دارای خصوصیات و مزایای منحصر به فردی می باشند. ورق های سرد از نظر ظاهری سطح صاف و شفاف دارند رنگ کاری ورق های سرد به خوبی صورت می پذیرد و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. همچنین قابلیت خمکاری و برش در ورق های سرد بسیار مطلوب بوده و دارای استحکام و مقاومت بالاتری می باشند.

انواع ورق سرد فولادی

ورق سرد در انواع مختلفی وجود دارد از مهم ترین ورق های سرد می توان به ST12، ST13 و ST14 اشاره کرد.

  • ورق سرد فولادی ST12: این ورق در دسته بندی معمولی ورق سرد قرار می گیرد. عنصر کروم بیشترین درصد تشکیل دهنده این ورق می باشد که به سبب همین مشخصه از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است.
  • ورق سرد ST13: این ورق جزء ورق های نیمه کششی محسوب می شود و از ویژگی مهم آن می توان به تحمل بار بیشتر اشاره کرد عنصر های تشکیل دهنده این ورق کربن، فسفر و گوگرد می باشد.
  • ورق سرد ST14: این ورق از قابلیت فوق کششی برخوردار می باشد. و به نسبت دو ورق قبلی قابلیت کشسانی بیشتری را دارد. این ورق بیشتر در مصارف تخصصی که حساسیت بالایی دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق های سرد فولادی چه کاربرد هایی دارند؟

ورق سرد به علت خصوصیات ظاهری که دارد بیشتر در کاربرد هایی مورد استفاده قرار می گیرد که زیبایی در آن ها از اهمیت بالایی برخوردار باشد که در ادامه به چندین مورد از کاربرد های ورق سرد می پردازیم:

*ساخت انواع قفسه ها و پانل ها

*صنعت ساختمان سازی

* لوازم خانگی و آشپزخانه

* تاسیسات، الکترونیک و برق

* ساخت انواع لوله ها و مخازن

تفاوت های ورق گرم و سرد فولادی چیست ؟

تفاوت ورق گرم و ورق سرد فولادی

همانطور که اشاره شد و با هم مرور کردیم ورق گرم وسرد در شیوه تولید با هم متفاوت هستند به این صورت که ورق گرم طی فرآیند نورد گرم و ورق سرد طی فرآیند نورد سرد تولید می شود همچنین ورق سرد به علت طی کردن مراحل نوردی پیچیده و داشتن ظاهری جذاب و صیقلی از قیمت بالایی نسبت به ورق گرم برخوردار است. علاوه بر مواردی که  اشاره شد ورق گرم و سرد در ابعاد، ضخامت، انواع ورق، کاربرد و مزایا با یکدیگر متفاوت می باشند.

سخن پایانی

ورق های گرم و سرد جزء محصولات فولادی پرکاربرد در صنایع مختلف می باشند که بهتر است در هنگام انتخاب ورق سرد و ورق گرم نسبت به کاربرد و نیاز ورق دقت شود تا دچار هزینه های اضافی و ضرر و زیان نشویم شما همراهان و مشتریان عزیز مجموعه بازرگانی پلیت استیل یک همواره می توانید جهت اطلاع از قیمت و دریافت مشاوره درباره انواع ورق گرم و سرد فولادی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.