پلیت چیست؟

پلیت چیست؟ معرفی انواع پلیت و کاربردهای پلیت فلزی

پلیت فولادی چیست؟

پلیت یکی از محصولات متداول و پرکاربرد در صنعت می باشد که جنس آن از فولاد بوده و به صورت شیت یا همان ورق هستند، و در شکل های مربع و مستطیل موجود می باشند. ضخامت پلیت ها معمولا 3 میلی متر بوده و بیشتر در ساختمان سازی و ستون ها به منظور حفظ استحکام سازه و انتقال فشار بار کاربرد دارند. پلیت ها از ورق سیاه فولادی تولید می شوند و برای اینکه هنگام استفاده از سهولت و راحتی برخوردار باشند باید سطح آن کاملا صاف و صیقلی بوده و از فرم پذیری و شکل دهی بالایی برخوردار باشد.

از پلیت ها به عنوان بیس پلیت نیز نام برده می شود که در واقع رابط بین ستون و بتن می باشند. پلیت ها به صورت های گوناگونی در بازار وجود دارند. ساختار پلیت ها اکثرا از فولاد ضد زنگ، فولاد نورد سرد، برنج، قلع، آلومینیوم و یا مس می باشد. در ادامه با انواع و کاربرد های پلیت ها بیشتر آشنا خواهیم شد لطفا تا پایان ما را همراهی نمایید.

انواع پلیت

پلیت ها در انواع مختلفی وجود دارند و در چندین دسته قرار می گیرند که عبارتند از :

  • پلیت فتوپلیمر
  • پلیت دیازو
  • پلیت هالید نقره
  • پلیت هالید نقره با پایه فیلم (پلیت پلی استر)
  • تین پلیت

پلیت فتوپلیمر:

پلیت فتوپلیمر دارای لایه ای پوششی از مواد آلی می باشد که سبب مقاومت پلیت در برابر سایش و همچنین افزایش ماندگاری پلیت می شود. پلیت های فتوپلیمر برای تیراژهای چاپی  250000 نسخه قابل استفاده هستند.

پلیت دیازو:

مشابه پلیت فتوپلیمر می باشند اما به غیر از لایه پوششی از مواد آلی، حلال نیز دارند و به نسبت پلیت فتوپلیمر از ماندگاری کمتری برخوردار هستند و بیشترین زمان استفاده از این پلیت یکسال می باشد. پلیت دیازو در تیراژهای چاپی 150000 بیشترین کاربرد را دارد.

پلیت هالید نقره:

پلیت هالید نقره از لایه ی حساسی به نور برخوردار است که هنگام تولید مقداری نقره برجای می گذارد که با استفاده از تجهیزات مناسب قابل بازیافت هستند. از کاربرد مهم این پلیت می توان به فیلم و کاغذ عکاسی اشاره کرد.

پلیت هالید نقره با پایه فیلم (پلیت پلی استر):

مشابه پلیت هالید نقره بوده و بیشترین برای چاپ های تک رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

تین پلیت:

ساختار تین پلیت ها از ورق قلع اندود می باشد که برای ساخت قوطی های کنسرو، مواد غذایی و چای کاربرد دارند.

 واحد اندازه گیری پلیت

ضخامت پلیت آهن معمولا با واحد میلی متر سنجیده شده و هرچه از عدد بالاتری برخوردار باشد پلیت نازک تر است. محدوده بازه ی اندازه گیری پلیت بین 30 تا 70 واحد می باشد. در کل واحد اندازه گیری در انواع فلزات آهنی با غیرآهنی با هم متفاوت می باشد مثلا ضخامت مس را با اونس و وزن موجود آن در یک منطقه با یک فوت مربع اندازه گیری می نمایند.

کاربرد پلیت فلزی تحت عنوان صفحه ستون

کاربردهای پلیت فولادی

همان گونه که در قسمت بالا اشاره کردیم کاربرد مهم و عمده پلیت، استفاده در صنعت ساختمان سازی  به عنوان صفحه ستون برای افزایش استحکام و عمر سازه می باشد. وظیفه پلیت ها در ساختمان سازی انتقال فشار از ستون سازه به زمین می باشد که توسط فرایند فونداسیون (پی ریزی) این عملیات صورت می گیرد. معمولا پی ریزی یک ساختمان با بتن صورت می گیرد و به علت اینکه بتن از استحکام کششی کمتری برخوردار است پلیت وظیفه تقویت بتن و انتقال بار به صورت یکسان و مساوی از ستون به پی را دارد.

 این ورق فلزی در ابعاد 30 در 30 و در زیر ستون  قرار می‌گیرد و بار وارد شده را در سطح بیشتری تقسیم و منتقل می‌کند. بنابراین برای برآورد هزینه پروژه‌ای که در آن پلیت را به عنوان صفحه ستون استفاده می‌کنید، بهتر است قیمت تیرآهن را هم در نظر بگیرید.

البته لازم به یادآوری می باشد که بیس پلیت ها به تنهایی نمی توانند به فونداسیون یا بتن متصل شوند برای اینکار نیاز به میله هایی می باشد تا بیس پلیت ها را به سطح بتن متصل نماید، که این میله ها بولت نام دارند. کیفیت و ابعاد بولت ها بسیار حائز اهمیت می باشد چون جزء مهمترین قطعات برای حفظ استحکام و امنیت سازه می باشد. تعداد و اندازه های بولت ها بر اساس نوع سازه ها و سایر خصوصیات پروژه تعیین می شود.

شیوه ی تولید پلیت فلزی

فرآیند تولید پلیت همانند سایر محصولات فولادی مانند ورق سیاه با اسلب می باشد، طولی که این اسلب‌ها دارند در واقع همان عرض یا ضخامت پلیت محسوب می شوند؛ اما برای اینکه ضخامت مورد نظر بدست آید، اسلب‌ها چندین بار از بین غلتک ‌های بزرگ عبور می نمایند. و بعد از به دست آمدن ضخامت مورد نظردرحوضچه‌های اسیدی غوطه ور شده و سپس با آب شستشو داده میشوند تا از هرگونه لایه های اضافی پاک شوند.

کاربرد های پلیت فولادی

پلیت ها از محصولات مهم در صنایع گوناگون می باشند که برخی از کاربرد های آن را با هم مرور می کنیم:

 

*لوازم خانگی و آشپزخانه

*صنعت ساختمان سازی

*صنعت خودروسازی و حمل و نقل

*ساخت انواع تابلوهای هشدار دهنده راهنمایی و رانندگی

*تجهیزات نگهداری مواد غذایی و فاسد شدنی

قیمت پلیت

مهمترین عاملی که در تعین قیمت پلیت و سایر محصولات فولادی نقش دارد قیمت آهن و ورق سیاه می باشد چون پایه تولید اغلب محصولات فولادی ورق سیاه و آهن می باشد در نتیجه نوسانات قیمت ورق سیاه و آهن در تعیین قیمت پلیت نقش بسزایی دارد. جهت استعلام قیمت با کارشناسان فروش مجموعه بازرگانی پلیت استیل یک تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

در این مبحث به اینکه پلیت چیست و چه کاربردهایی دارد اشاره کردیم. و با انواع پلیت نیز آشنا شدیم. همان گونه که با هم مرور کردیم مهمترین کاربرد پلیت مربوط به صفحه ستون های سازه ها می باشد که بصورت رابط عمل کرده و سبب اتصال ستون به بتن می شود. اما پلیت در بسیاری از صنایع دیگر کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.

شما همراهان همیشگی بازرگانی پلیت استیل یک میتوانید جهت دریافت راهنمایی درباره انواع پلیت ها با کارشناسان ما در تماس باشید یا اینکه می توانید در بخش نظرات در صورت داشتن تجربه استفاده از پلیت ها تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید.