ورق رنگی PPGI انواع این ورق ها

ورق رنگی ppgi چیست ؟ معرفی کامل انواع ، کاربردها و قیمت ورق رنگی PPGI

معرفی ورق رنگی PPGI انواع این ورق ها، کاربرد و قیمت ورق رنگی PPGI

ورق رنگی PPGI چیست؟

ورق  PPGIبه ورقی گفته می شود که از پیش رنگ کاری شده و فلز پایه آن ورق فولادی گالوانیزه می باشد این محصول فولادی بعد از چربی زدایی و تمیز شدن بصورت یک یا چند لایه مورد رنگ کاری قرار می گیرد که پس از آن تحت فرآیند پخت قرار گرفته و در نهایت خشک شده و فرآیند خنک سازی بر روی آن صورت می پذیرد. برای اینکه این محصولات فولادی در کاربردهای مختلفی قابل استفاده باشند آن ها را در اندازه های مورد نیاز برش می دهند. لازم به ذکر است که با استفاده از تجهیزات نوردی می توان از ورق های معمولی، ورق های موجدار PPGI را ایجاد کرد.

 

فرآیند تولید ورق رنگی PPGI

 • در مرحله اول چربی های و آلودگی ورق توسط حلقه هایی زدوده می شود.
 • در مرحله دوم هر دو طرف ورق با استفاده از لایه ی رنگی پوشش داده شده و مورد پخت قرار می گیرد.
 • در مرحله سوم بعد ازاینکه کویل های فولادی خنک شدند مجدد لایه ی پوشش رنگی برای بار دوم بر روی آن ها کشیده می شود.
 • در مرحله چهارم بعد از اینکه کویل های فولادی مجدد خنک شدند پس از بازرسی کیفیت به صورت رول بسته بندی می شوند که می توان آن ها را با استفاده از دستگاه های برشکاری به اندازه و ابعاد مورد نیاز خود برش داد تا به ورق های قابل استفاده برای کاربرد مورد نظر تبدیل شوند.

 

انواع ورق گالوانیزه پیش رنگ شده

ورق رنگی PPGI ( الکتروگالوانیزه):

در این نوع ورق رنگی PPGI فلز پایه مورد استفاده ورق الکتروگالوانیزه یا همان گالوانیزه سرد می باشد که با استفاده از لایه های رنگی پوشش داده می شود. ورق الکتروگالوانیزه به علت اینکه دارای ضخامت روی نازک تری می باشد و از لحاظ ظاهری نیز زیباتر است برای تولید انواع لوازم خانگی و مبلمان بسیار کاربرد دارد. ولی استفاده از آن ها در محیط های باز که نیاز به مقاومت بالاتری دارند توصیه نمی شود.

ورق رنگی PPGI(گالوانیزه گرم):

بستر پایه ی ورق رنگی PPGI از فولاد گالوانیزه گرم می باشد که استفاده از پوشش رنگی در آن علاوه بر اینکه از لایه روی گالوانیزه محافظت می نمایید سبب افزایش مقاومت فولاد در برابر خوردگی نیز می شود گالوانیزه گرم به علت اینکه دارای لایه روی ضخیم تری است برای فضاهای باز مانند دیوار ها و سقف ها گزینه ایده آلی محسوب می شود.

 

ویژگی های ورق های رنگی PPGI

 • ورق های رنگی PPGI  دارای مزایایی می باشد که باعث محبوبیت آن در میان مصرف کنندگان شده است که از این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • وزن سبک: به علت برخورداری از وزن پایین تر حمل و نقل آن آسان تر بوده و هزینه های جابجایی کمتری را در پی دارد.
 • زیبایی ظاهری: علاوه بر اینکه فلز پایه مورد استفاده در آن گالوانیزه می باشد. لایه ی پوششی رنگی که در آن استفاده شده است، سبب زیبایی دو چندان آن شده است.
 • استحکام عالی: لایه پوششی رنگی سبب بهبود خواص مکانیکی آن شده و مقاومت آن در برابر خوردگی را افزایش می دهد.
 • نصب راحت و انعطاف پذیری بالا: این محصولات فولادی بسیار منعطف هستند و امکان نصب آن ها به سهولت انجام می پذیرد. استفاده از ورق های PPGI می تواند دوره ساخت و ساز را کوتاه تر کند.

انواع رنگ های ورق PPGI

 معمولا رنگ های مورد استفاده در این ورق بصورت جامد یا طرح های چاپ شده هستند.

 • رنگ های جامد PPGI: از رنگ های جامد و پر فروش ورق های PPGI می توان از آبی آسمانی(RAL5015)، قرمزگوجه ای(RAL3013) و مشکی ترافیکی(RAL9017) نام برد  البته دارای طیف رنگی گسترده تری می باشد که نسبت به کاربرد و سلیقه شخصی می توان آنها را تهیه نمود.
 • طرح های چاپ شده: گاها بجای استفاده از کد های رنگی از طرح های مختلف چاپی مانند طرح آجر، سیمان، چمن و سنگ نما استفاده می نمایند که انتخاب طرح مورد نظر اختیاری بوده و بستگی به مصرف کننده دارد.

کاربرد های ورق های رنگی PPGI

ورق های رنگی PPGI  به علت اینکه دارای تنوع رنگی و طرح های گوناگونی هستند کاربرد های گسترده در انواع صنایع دارند که می توان از کاربرد های آن ها به موارد زیر اشاره کرد:

*صنعت ساخت وساز: از این ورق ها در ساخت انواع سقف ها، پانل ها و آسانسورها استفاده می شود.

 *لوازم خانگی و دکوراسیون: این ورق های برای ساخت انواع لوازم خانگی، مبلمان، کمدها و سایر موارد کاربرد دارد.

*صنعت الکترونیک:  ورق رنگی PPGI برای ساخت انواع تجهیزات الکتریکی مانند قالب یخچال، لباسشویی و سیستم های تهویه مورد استفاده قرار می گیرد.

*صنعت خودروسازی و حمل و نقل: این محصولات فولادی در ساخت قطعات خودروها، قطارها، کانتینرها و کشتی ها کاربرد دارد.

 *تابلوها: برای ساخت انواع تابلو های راهنمایی و رانندگی و همچنین تابلوهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت ورق های رنگی PPGI

 در تعیین قیمت ورق های رنگی PPGI  عواملی مختلفی نقش دارند که از این عوامل می توان به نحوه رنگاری، طرح چاپ شده و ضخامت رنگ مورد استفاده اشاره کرد. همچنین به علت اینکه فلز پایه ورق رنگی PPGI گالوانیزه می باشد نوسانات قیمتی در فولاد گالوانیزه در تعیین قیمت آن نیز موثر خواهد بود.

 

جمع بندی

همان طور که اشاره شد فلز پایه ورق PPGI فولاد گالوانیزه می باشد. این ورق فولادی از محصولات پیش رنگ شده ی چشم نواز و با دوام به حساب می آید که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ های استفاده در این محصول فولادی هم می تواند بصورت جامد و کدهای رنگی RAL و هم بصورت طرح های چاپ شده باشد که مصرف کنندگان می توانند نسبت به نیاز و کاربرد آن ها را تهیه و استفاده نمایند.